tel. 42-630-77-22 / kom. 790-50-70-80

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna obejmuje różnorodne zabiegi, których celem jest poprawienie estetyki uśmiechu, a tym samym – wyglądu pacjenta. Zęby nieprawidłowo ustawione w łuku (stłoczone, wychylone, zrotowane, rozsunięte), zęby patologicznie starte lub ukruszone, zęby charakteryzujące się nieprawidłowym kształtem (stożkowe, małe, po urazach, nieproporcjonalnie duże, nie w pełni wykształcone), wreszcie – zęby żółte, pokryte nalotem lub trwale przebarwione – te wszystkie przypadki można dziś skorygować i przywrócić zębom ich zdrowy, naturalny wygląd.

Jednak na piękny uśmiech składają się nie tylko białe i równe zęby. Istotna jest również harmonia uśmiechu, wynikająca z zachowania odpowiednich proporcji między wielkością oraz kształtem zębów a kształtem i konturem dziąseł.

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę w uzyskaniu efektu estetycznego, zwłaszcza w przednim odcinku zębów, odgrywa wielkość i kształt brodawek dziąsłowych oraz dziąseł, czyli tzw. różowa estetyka. Stomatologia estetyczna umożliwia korektę przebiegu linii girlandy dziąsłowej, likwidację recesji dziąseł oraz patologicznego przerostu dziąseł. Zabiegi te znakomicie poprawiają jakość uśmiechu oraz ogólny wygląd pacjenta.

Reasumując, w ramach stomatologii estetycznej przeprowadzane są zabiegi umożliwiające zmianę położenia, kształtu i koloru zębów, zabiegi korygujące nieprawidłowości w zakresie „różowej estetyki” oraz zabiegi pozwalające na odbudowę utraconych zębów.

 

W Vinci Clinic wykonujemy zarówno proste zabiegi błyskawicznie poprawiające estetykę uśmiechu, jak i rozłożone na kilka etapów leczenie zmieniające radykalnie kształt i wygląd zębów oraz dziąseł.

Celem naszego postępowania jest trwały rezultat estetyczny, dlatego współpracę z pacjentem traktujemy jako integralny czynnik procesu leczenia.

Kierując się rzymską maksymą „Bene discitur, bene curatur”

(łac. Dobrze rozpoznany, dobrze leczony), kładziemy nacisk na dokładne badania diagnostyczne i na ich podstawie ustalamy kompleksowy plan leczenia, nierzadko wymagający współdziałania lekarzy różnych specjalności: stomatologa zachowawczego, implantologa, ortodonty, protetyka, endodonty, chirurga oraz periodontologa.

Zawsze informujemy Pacjenta o wszystkich uwarunkowaniach planowanego zabiegu (również finansowych), o zakładanym czasie leczenia, możliwych komplikacjach oraz wynikających

z tego ograniczeniach. Wykorzystując fotografię cyfrową
i procedurę DSD (Digital Smile Design) pozycja i kształt zębów są dopasowane do układu warg i skomponowane w twarzy pacjenta.

                                                                                                                 W ramach stomatologii estetycznej proponujemy naszym Pacjentom następujące zabiegi:

 

Korektę koloru zębów

 • skaling, piaskowanie, polerowanie,
 • wybielanie zębów metodą nakładkową,
 • wymianę starych, nieestetycznych wypełnień na nowe
  i niewidoczne

 

Korektę kształtu zębów

 • korektę kształtu zębów ukruszonych, pękniętych lub
  z nierównym szkliwem za pomocą materiałów kompozytowych,
 • pokrywanie przebarwionych lub zbyt krótkich zębów licówkami, zamykanie diastem

 

Odbudowę utraconych zębów

 • korony i mosty pełnoceramiczne,
 • uzupełnienia typu Inlay i Onlay,
 • implantoprotetykę

 

Plastykę dziąseł (gingiwoplastykę)

 • korygowanie kształtu bądź wysokości dziąseł,
 • usuwanie nadmiaru przerośniętych dziąseł.

 

Korektę zgryzu

 • likwidację wadliwego, nieestetycznego ustawienia zębów
 

Garść informacji o zabiegu wybielania

Pacjenci gabinetów dentystycznych coraz bardziej doceniają atut, jakim jest piękny, śnieżnobiały uśmiech. W coraz większym stopniu mają też świadomość, iż zniszczone zęby niekorzystnie wpływają na ich samooceną oraz relacje z innymi ludźmi.

Stosowane przez dentystów profesjonalne metody wybielania zębów pozwalają odzyskać piękny uśmiech w relatywnie krótkim czasie (maksymalnie na 2-3 wizytach, w zależności od rodzaju przebarwień oraz liczby zniszczonych zębów).

Przed przystąpieniem do zabiegu wybielania zębów dentysta powinien ustalić przyczynę przebarwień, ponieważ określenie czynników odpowiedzialnych za zmianę naturalnego koloru zęba pozwala na wybór najbardziej skutecznej metody leczenia.

Problem przebarwień dotyczy zarówno zębów mlecznych, jaki stałych. Przebarwienia mogą pojawić się na wszystkich zębach lub występować tylko w określonych miejscach, np. na brzegach siekaczy lub tuż przy dziąsłach.

 

Warunkiem rozpoczęcia zabiegu wybielania jest prawidłowy stan tkanek przyzębia, wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą.

Po wybielaniu unikaj niektórych produktów

Preparaty wybielające powodują poszerzenie porowatej tkanki szkliwa i zwiększają podatności zęba na absorpcję barwników. Aby nie zaprzepaścić efektu wybielania, należy przez 2-3 tygodnie po zabiegu przestrzegać zasad tzw. „białej diety”.

 

Lista zakazanych produktów

1. Całkowicie zrezygnuj z kawy, herbaty, czerwonego wina oraz soków, do których produkcji użyto następujących owoców: jeżyn, wiśni, czerwonych i czarnych porzeczek, czarnego bzu, czarnych jagód, aronii i malin. Na liście zakazanych produktów znajdują się również barwione sztucznie napoje typu Coca-Cola.

2. Na dłuższy czas zapomij o buraczkach, czerwonej kapuście i szpinaku. Wstrzymaj się od spożywania warzyw zawierających karoten: pomidorów, kukurydzy, marchwi i papryki.

3. Unikaj żółtek jaj, wyrzuć z jadłospisu zupy (nie tylko barszcz i botwinkę, lecz również pomidorową, grzybową oraz tłuste rosołki). Omijaj szerokim łukiem wszystkie ciemne sosy, zwłaszcza te przygotowane na bazie maggi lub sosu sojowego.

4. Nie stosuj przypraw charakteryzujących się intensywnym kolorem, takich jak curry, kurkuma, czerwona papryka.

5. Powstrzymaj się od jedzenia czekolady oraz wszystkich słodyczy zawierających sztuczne barwniki. Są to np. lizaki, landrynki, żelki.

6. Na wszelki wypadek wyklucz z diety owoce cytrusowe oraz przygotowane na ich bazie soki. Co prawda, owoce te nie zabarwiają zębów, lecz mogą wywołać reakcję bólową ze względu na przejściową nadwrażliwość zębów po zabiegu.

7. Z tego samego powodu  unikamy preparatów na nadkwasotę, zbyt zimnych lub zbyt gorących napojów.

8. Jeżeli jesteś palaczem, nie pal przynajmniej dwa dni po zabiegu. W następnym okresie maksymalnie ogranicz liczbę wypalonych papierosów.

9. Na wszelki wypadek sprawdzaj etykiety kupowanych produktów i upewnij się, czy w ich składzie nie występują sztuczne barwniki (są oznaczone symbolami od E100 do E199). Unikaj zwłaszcza syntetycznych barwników organicznych oraz nieorganicznych substancji barwiących. Substancje te najczęściej występują w produktach typu „instant” – błyskawicznych zupkach, galaretkach i budyniach.

 

 

Co warto wiedzieć o licówkach?

Licówkami nazywamy stałe uzupełnienia protetyczne wykonane

z kompozytu lub porcelany, stosowane do pokrycia nieestetycznych powierzchni górnych i dolnych zębów

w przednim odcinku szczęki.

Wskazaniem do zastosowania licówki jest niedorozwój zębiny i szkliwa, ubytki i ukruszenia brzegów siecznych zęba, diastema (szpara między przednimi górnymi jedynkami) lub nieestetyczne wypełnienie w przednich zębach. Licówki stosuje się także w celu wydłużenia startych zębów oraz zamaskowania przebarwień trudnych do wybielania (np. po leczeniu kanałowym lub długotrwałej kuracji tetracykliną).

Aby nałożyć licówkę, dentysta musi w pierwszej kolejności oszlifować powierzchnię zęba. Następnie na tak spreparowany ząb, przy pomocy specjalnego kleju, nakłada cienką, liczącą kilka milimetrów grubości licówkę. Podczas jednej wizyty można pokryć licówkami jeden ząb lub kilka zębów.  Nowe zęby wyraźnie odmładzają uśmiech i wpływają na poprawienie wyglądu twarzy.

 

Pacjenci pytają, my odpowiadamy:

Czy wybielanie wpływa na stan szkliwa?

Nowoczesne metody wybielania nie powodują osłabienia struktury szkliwa i zwiększenia jego podatności na próchnicę. Jednak po zabiegu wybielania może wystąpić przejściowa nadwrażliwość na różne bodźce (zimno, ciepło, dotyk, słodki lub słony smak). Ta dolegliwość jest związana z przenikaniem nadtlenku wodoru przez szkliwo i zębinę, co nie stanowi jednak niebezpieczeństwa dla miazgi. Nadwrażliwość znosi zastosowanie preparatów fluorkowych.

Czy wybielanie ma szkodliwy wpływ na dziąsła i przyzębie?

Jeśli nakładka jest właściwie dopasowana – tzn. obejmuje zęby a nie pokrywa dziąseł – dziąsła pozostaną w prawidłowym stanie. Jeśli jednak nakładka obejmuje swym zasięgiem dziąsła, to może dojść do ich podrażnienia. Dolegliwości znikną szybko po usunięciu przyczyny (korekta nakładki).

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania licówek?

Licówek nie stosuje się przede wszystkim u pacjentów z nieprawidłowościami zgryzu i osób cierpiących na parafunkcje zwarciowe, np. bruksizm. Przeszkodą mogą być także braki zębowe w odcinkach bocznych łuku zębowego, które nie zostały uzupełnione np. za pomocą protez. Licówek nie nakłada się również, kiedy ząb jest bardzo zniszczony lub z rozległymi wypełnieniami, a także – kiedy pacjent niewystarczająco dba o higienę jamy ustnej.

Czy licówki są trwałym rozwiązaniem?

Trwałość licówek jest uzależniona od pielęgnacji zębów i dziąseł oraz od jakości własnego uzębienia. Przy zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej trwałość licówki z porcelany określa się na 8- 13 lat.