Profilaktyka stomatologiczna

Któż nie zna hasła: „lepiej zapobiegać niż leczyć”?! W Vinci Clinic niezmiennie przypominamy o znaczeniu dla zdrowia prawidłowej higieny jamy ustnej – zarówno standardowych zabiegów wykonywanych w domu, jak i tych, które oferujemy w naszej klinice.


Czym jest profilaktyka?

Pod pojęciem profilaktyki stomatologicznej kryją się rozmaite działania, które mają na celu zapobieganie chorobom jamy ustnej, a w niektórych przypadkach – chorobom całego organizmu. Lekarz dentysta podczas kontroli jamy ustnej pacjenta często jest w stanie dostrzec objawy, które mogą świadczyć o rozwoju wielu groźnych chorób, np. cukrzycy, anemii, choroby nowotworowej, bulimii. Powinien wówczas poinformować o nich pacjenta i skierować go na badania dodatkowe oraz wskazać czynniki, które przyczyniają się do rozwoju choroby, a także podać sposoby ich unikania.

Profilaktyka próchnicy

W Vinci Clinic nie utożsamiamy profilaktyki stomatologicznej jedynie z zabiegami higienizacji jamy ustnej. W naszej klinice profilaktyka stomatologiczna obejmuje różnorodne działania, których celem jest zwalczanie bądź osłabianie czynników ryzyka i wzmacnianie czynników chroniących – zarówno w obszarze zdrowia jamy ustnej, jak i zdrowia całego organizmu. Nasi lekarze stomatolodzy aktywnie prowadzą:

  • profilaktykę próchnicy,
  • profilaktykę onkologiczną,
  • szeroko pojętą profilaktykę prozdrowotną.

W ramach profilaktyki próchnicy:

  • stomatolog ocenia stan higieny jamy ustnej pacjenta i określa ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia,
  • proponuje pacjentowi Indywidualny Program Higieny, uwzględniający warunki panujące w jego jamie ustnej. Bierze przy tym pod uwagę budowę uzębienia, stan przyzębia, a nawet predyspozycje psychofizyczne pacjenta (dokładność, zręczność manualną, cierpliwość).
  • następnie przeprowadza instruktaż higieny, obejmujący dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i środków pomocniczych (nici dentystycznych, płukanek, szczoteczek międzyzębowych itp.). Uczy pacjenta odpowiedniej techniki szczotkowania oraz nitkowania powierzchni stycznych zębów.
  • jeżeli jest to konieczne, proponuje pacjentowi dodatkowe zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne.

Naszym celem jest nie tylko wyleczenie chorych zębów. W Vinci Clinic patrzymy na organizm pacjenta holistycznie. Oznacza to, że czujemy się odpowiedzialni za prawidłową diagnozę, za znalezienie lub wykluczenie przyczyny powstania ogniska zakażenia w jamie ustnej oraz za podjęcie takiego leczenia, które umożliwi pacjentowi powrót do zdrowia lub przynajmniej zahamuje rozwój choroby układowej.


Profilaktyka prozdrowotna w gabinecie stomatologicznym

Wśród czynników, które przyczyniają się do rozwoju takich chorób, jak paradontoza, próchnica lub kwasowa erozja szkliwa, znajduje się także niewłaściwa dieta. W naszej klinice przeprowadzamy instruktaż dietetyczny, polegający na analizie nawyków żywieniowych pacjenta. Dokonujemy korekty codziennego jadłospisu i zalecamy wyeliminowanie tych produktów, które w negatywny sposób wpływają na zęby. W wielu przypadkach prosimy również pacjentów o przestrzeganie zaleceń dietetycznych dotyczących częstości, ilości i jakości spożywanych pokarmów, a także wspieramy osoby uzależnione od tytoniu w porzuceniu tego zgubnego nałogu.

Wiele ogólnych problemów zdrowotnych ma swoje źródło w zębach

W ramach profilaktyki prozdrowotnej uświadamiamy również naszym pacjentom, jak poważne konsekwencje dla całego organizmu mają poważne zaniedbania w obrębie jamy ustnej. Niewłaściwa higiena i brak systematycznego leczenia często stają się przyczyną ostrych zapaleń zębopochodnych, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Powstające w jamie ustnej ognisko zapalne „rozsiewa” po całym organizmie toksyczne bakterie i przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Stany zapalne nerek, choroba wieńcowa, choroby serca, cukrzyca, zawał, słabsza odporność, choroba reumatyczna, ropne stany zapalne opon mózgowo-rdzeniowych, choroby siatkówki oka, nowotwory – te wszystkie poważne dolegliwości jakże często mają swoje źródło w zaniedbanych zębach. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogólnoustrojowych konsekwencji wynikających ze złego stanu jamy ustnej. W naszej klinice staramy się uświadomić pacjentom istnienie tego problemu, a także przestrzec przed negatywnymi skutkami zaniedbań.


Często zadawane pytania FAQ

Czy stosowanie pasty zapobiegającej powstawaniu kamienia nazębnego pozwoli na całkowite usunięcie złogów?

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju pasty nie usuwają kamienia nazębnego, a jedynie sprawiają, że gromadzi się on wolniej. Dlatego najlepiej sięgnąć po taką pastę po wizycie u dentysty, który najpierw usunie kamień nazębny.

Jaka szczoteczka do zębów jest lepsza – z włosiem syntetycznym czy naturalnym?

Jak dowiodły liczne badania, najlepsze są szczoteczki z włosia syntetycznego (nylon, perlon), które jest trwalsze od naturalnego, nie chłonie wody i które można odpowiednio opracować. Obecnie zaleca się stosowanie wyłącznie szczoteczek z włosiem, którego czubek jest opracowany „na okrągło” i idealnie wypolerowany. Tylko tak opracowane włosie zapewnia odpowiednie czyszczenie, bez uszkodzenia tkanek miękkich i szkliwa.

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2–3 miesiące, ponieważ na skutek używania włosie odkształca się, przestaje być elastyczne i ulega rozwarstwieniu. W efekcie nie tylko nie zapewnia właściwego czyszczenia powierzchni zębów, lecz może również ranić dziąsła.