Aparat ortodontyczny w stomatologii

2022-09-13
Wady zgryzu mają negatywny wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na funkcjonowanie całego narządu żucia. Dlatego koniecznie trzeba je leczyć – we współczesnej ortodoncji stosuje się rozmaite aparaty ortodontyczne, które pozwalają skutecznie wyleczyć nawet najbardziej zaawansowane wady zgryzu. Jakie są podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych? Czym się między sobą różnią? Czym cechuje się aparat […]

Wady zgryzu mają negatywny wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale również na funkcjonowanie całego narządu żucia. Dlatego koniecznie trzeba je leczyć – we współczesnej ortodoncji stosuje się rozmaite aparaty ortodontyczne, które pozwalają skutecznie wyleczyć nawet najbardziej zaawansowane wady zgryzu. Jakie są podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych? Czym się między sobą różnią? Czym cechuje się aparat ortodontyczny lingwalny? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Na początek warto uświadomić sobie, że rodzaj aparatu ortodontycznego zalecanego pacjentowi zależy od wielu czynników. Stomatolog weźmie pod uwagę wiek pacjenta, typ wady zgryzu, ogólny stan zdrowia jamy ustnej, motywację pacjenta do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej podczas leczenia, a także jego możliwości finansowe. Tak naprawdę większość wad zgryzu można wyleczyć przy użyciu różnych aparatów – zarówno tradycyjnych, jak i lingwalnych oraz z zastosowaniem nakładek ortodontycznych. Od wyboru konkretnego aparatu zależy jednak przede wszystkim czas terapii, komfort pacjenta oraz estetyka uśmiechu w trakcie leczenia.

 

Aparat ortodontyczny ruchomy – co trzeba o nim wiedzieć?

Najogólniej aparaty ortodontyczne dzieli się na stałe i ruchome. Zastosowanie aparatów stałych omówimy nieco później, najpierw skupiając się na właściwościach aparatów ruchomych. Jak sama nazwa wskazuje, aparaty ruchome pacjent może samodzielnie (lub np. z pomocą drugiej osoby) wkładać i wyjmować z jamy ustnej. Najczęściej stosuje się je u dzieci i młodzieży z niewielkimi wadami zgryzu, np. w celu pobudzenia rozbudowy łuków zębowych, stymulacji prawidłowego wzrostu szczęki i żuchwy oraz leczenia wad zgryzu w uzębieniu mieszanym. W wielu przypadkach zastosowanie aparatu ortodontycznego ruchomego, noszonego kilka-kilkanaście godzin na dobę, pełni również funkcję profilaktyczną, zapobiegając konieczności późniejszego leczenia z użyciem aparatu stałego.

Aparat ortodontyczny stały – budowa i rodzaje

Pora przejść do wspomnianych już wcześniej aparatów ortodontycznych stałych. Umieszczane są one w jamie ustnej na stałe, czyli na kilka-kilkanaście miesięcy, podczas których wytwarzane siły mają za zadanie ułożyć zęby w łuku w pożądany sposób. Najbardziej rozpowszechnione aparaty ortodontyczne stałe zbudowane są z:

  • Zamków – czyli niewielkich płytek przyklejanych do powierzchni zębów, na które bezpośrednio oddziałuje siła łuku ortodontycznego.
  • Pierścieni – a więc rodzaju zamków zakładanych na zębach przedtrzonowych i trzonowych.
  • Łuku ortodontycznego – zwanego potocznie „drutem”, czyli metalowego lub niklowo-tytanowego drucika, który wytwarza siłę mającą rozsunąć zęby i ułożyć je w pożądany sposób.
  • Ligatur – czyli zakładanych na zamki gumek, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej pozycji łuku.

W zależności od rodzaju wady zgryzu, aparat ortodontyczny wyposażony może być również w sprężynki i wyciągi ortodontyczne. Funkcją sprężynek jest rozsunięcie wybranych zębów, a wyciągów – wyrównywanie ułożenia zębów.

Materiały zastosowane w danym aparacie ortodontycznym mają wpływ przede wszystkim na komfort terapii oraz estetykę uśmiechu w jej trakcie. W najtańszych aparatach zamki wykonane są z metalu – można przy ich użyciu wyleczyć każdą wadę zgryzu, ale użytkowanie takiego aparatu może powodować u pacjenta dyskomfort, a dodatkowo jest on widoczny w jamie ustnej na pierwszy rzut oka. Droższą, ale o wiele bardziej wygodną i estetyczną alternatywą dla aparatu ortodontycznego z zamkami metalowymi są zamki ceramiczne i szafirowe. Zamki ceramiczne charakteryzują się mlecznym odcieniem i odpornością na różnego rodzaju przebarwienia. Z kolei zamki szafirowe są przeziernie, dzięki czemu idealnie dopasowują się do odcienia zębów pacjenta. Dla zapewnienia jeszcze lepszej estetyki, zastosować do nich można powlekane łuki oraz przezroczyste ligatury.

Aparat ortodontyczny lingwalny i nakładki ortodontyczne – nowoczesne technologie we współczesnej ortodoncji

Współczesna ortodoncja nie ogranicza się jednak do tradycyjnych aparatów ortodontycznych stałych, czy to zamkami metalowymi, ceramicznymi czy szafirowymi. Rozwój nowoczesnych technologii pozwolił opracować jeszcze bardziej innowacyjne metody leczenia wad zgryzu, zapewniające pacjentowi maksimum komfortu przy zachowaniu skuteczności terapii.

Jedną z takich metod są aparaty ortodontyczne lingwalne – w ich przypadku zamki przykleja się na powierzchniach językowych zębów, co sprawia, że są one właściwie niewidoczne gołym okiem przez otoczenie. Polecane są osobom, które ze względu np. na wykonywaną pracę nie mogą sobie pozwolić na użytkowanie tradycyjnego aparatu stałego. Dodatkowo, obserwacje i badania potwierdziły, że umieszczenie zamków na powierzchniach językowych zębów pozwala uzyskać większe siły przesuwania, co znacznie skraca czas terapii.

Zdecydowanie najnowocześniejszą, najbardziej komfortową i estetyczną metodą leczenia wad zgryzu są jednak przezroczyste nakładki ortodontyczne. Wykonuje się je ze specjalnego materiału indywidualnie dla każdego pacjenta po uprzednim zeskanowaniu jamy ustnej przy użyciu skanera wewnątrzustnego. Nakładki można stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych, przy różnego rodzaju wadach zgryzu, o niewielkim lub średnim nasileniu. Nakładki nosi się przez prawie całą dobę, zdejmując je do jedzenia i zakładając po spożyciu posiłku i umyciu zębów. Ich stosowanie jest dla pacjenta wygodne, nie jest obarczone ryzykiem powikłań, a cała terapia trwa średnio dwa razy krócej niż przy zastosowaniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

W Vinci Clinic zapewniamy pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia wad zgryzu – około 90% przypadków leczymy z zastosowaniem systemu nakładkowego Invisalign. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę konsultacyjną https://vinciclinic.pl/kontakt.