Znieczulenie stomatologiczne

Obawa przed bólem, w tym także bólem odczuwanym podczas podawania znieczulenia, to zapewne najważniejszy powód, dlaczego część pacjentów unika wizyt w gabinecie stomatologicznym, a niektórzy nie leczą się latami. Niesłusznie, ponieważ dynamiczny rozwój stomatologii w ostatnich latach dotyczy także technik i urządzeń służących do wprowadzania znieczulenia. Wielkie strzykawki z igłą grubą jak ze snu dentofoba to już odległa przeszłość. Dbając o komfort naszych Pacjentów, w Vinci Clinic oferujemy niemal bezbolesne znieczulenia, które gwarantują również bezbolesny przebieg leczenia.

Choroby zębów były zawsze utożsamiane z bólem i cierpieniem. W związku z tym przez wiele dekad opracowywane były coraz bardziej skuteczne środki i metody podawania preparatów znieczulających. W medycynie stosowane jest znieczulenie ogólne (narkoza) oraz znieczulenie miejscowe, które w stomatologii jest dominującym sposobem walki z bólem.


Przed podaniem znieczulenia

Kontrola bólu jest podstawową umiejętnością opartą na wiedzy teoretycznej i wiedzy praktycznej lekarza (skuteczne i bezpieczne techniki znieczulenia). Pacjent często zgłasza się do lekarza źle nastawiony przez otoczenie lub ze złymi doświadczeniami po przykrych przeżyciach związanych z wizytą u dentysty. Dlatego stosuje się tzw. premedykację, która ma na celu psychologiczne i farmakologiczne przygotowanie pacjenta do zabiegu. Postępowanie takie jest zwłaszcza wskazane u dzieci i młodocianych. W przygotowaniu pacjenta do zabiegu bardzo pomocna jest także właściwa ergonomia pracy, polegająca na pozycji leżącej pacjenta, uzyskaniu przez lekarza optymalnego pola widzenia oraz możliwości podparcia dłoni w czasie iniekcji.

Karpula i znieczulenia komputerowe

W naszej klinice w większości przypadków stosowane są specjalne strzykawki typu karpula, które gwarantują powolne i bezpieczne deponowanie płynu, co jest komfortowe dla pacjenta. Aby zmaksymalizować komfort iniekcji (brak bólu), stosujemy specjalne igły do strzykawek typu karpula, które są bardzo cienkie i zapewniają optymalny stopień odgięcia w czasie penetracji tkanki miękkiej jamy ustnej.
W Vinci Clinic do znieczulania stosujemy również komputerowo kontrolowane urządzenia The Wand® i QuickSleeper®, które podają środek znieczulający w odpowiednim czasie, minimalizując uczucie dyskomfortu pacjenta. Warto przy tym dodać, że współczesne środki znieczulające są niezmiernie skuteczne i mało toksyczne.
Uśmierzanie bólu jest rzeczą boską (Hipokrates)

UWAGA! Wszystkie preparaty stosowane w Vinci Clinic nie mają w składzie parabenów. Oznacza to, że ryzyko niepożądanych reakcji alergicznych jest znikome.