Nakładki Invisalign

Zdrowy uśmiech i piękne, harmonijnie dopasowane do twarzy zęby to marzenie wielu pacjentów. Do niedawna uzyskanie tego było możliwe tylko dzięki tradycyjnemu leczeniu ortodontycznemu, co okupione było wieloma niedogodnościami. Noszenie aparatów przyklejonych na zęby utrudniało utrzymanie higieny jamy ustnej, trwało bardzo długo (2–3 lat), ponadto często wiązało się z bólem i licznymi powikłaniami zdrowotnymi ze strony układu stomatognatycznego. Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu (sztucznej inteligencji), w Vinci Clinic mamy do dyspozycji system Invisalign, który jest wolny od tych wad i niedogodności dla pacjenta.


Co wyróżnia system Invisalign?

Invisalign to system unikatowych przezroczystych nakładek stosowanych w celu uzyskania właściwego ustawienia zębów i prawidłowego zgryzu. Nakładki te przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie skanowania łuków zębowych skanerem wewnątrzustnym iTero. W oparciu o uzyskany skan oraz analizę badania RTG pacjent otrzymuje plan leczenia wady zgryzu z komputerową wizualizacją postępu leczenia na kolejnych jego etapach. System Invisalign wykazuje wysoką skuteczność w różnych przypadkach klinicznych, takich jak m.in. nieprawidłowy nagryz pionowy, przodozgryz, zgryz otwarty i krzyżowy, stłoczenie zębów czy szparowatość. Może być stosowany zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych. Za względu na swoją przewidywalność, system Invisalign jest szczególnie przydatny w leczeniu pacjentów z dysfunkcją narządu żucia (bóle stawów, mięśni, twarzy i głowy, bruksizm). Ogromnym atutem tego systemu jest także czas terapii – przynajmniej dwukrotnie krótszy w porównaniu z leczeniem aparatami stałymi.


Jak przebiega leczenie?

 • Leczenie z użyciem systemu Invisalign obejmuje trzy zasadnicze etapy – badanie i planowanie leczenia, użytkowanie indywidualnie zaprojektowanych nakładek oraz utrwalenie uzyskanego wyniku leczenia za pomocą aparatu retencyjnego.
 • Przed rozpoczęciem terapii u pacjenta wykonywane jest badanie RTG/CBCT, które jest podstawą do przygotowania planu leczenia przy użyciu programu ClinCheck 3D.
 • Po obliczeniu sił nacisku wywieranych podczas ruchów jamy ustnej przez poszczególne zęby, przygotowywane są (drukowane w 3D) indywidualne nakładki, idealnie dopasowane do sytuacji w jamie ustnej pacjenta.
 • Nakładki Invisalign noszone są przez 7–14 dni, następnie zastępowane kolejnym zestawem nakładek, uwzględniającym zmiany, jakie zaszły w tym czasie. Już po pierwszym etapie użytkowania nakładek pacjent dostrzega postępującą poprawę uśmiechu. Zalecane jest noszenie nakładek Invisalign przez 22 godziny na dobę, co w praktyce oznacza, że wyjmować je można tylko na czas jedzenia oraz mycia i nitkowania zębów.
 • Podstawowa faza leczenia pod stałą kontrolą lekarza trwa około 6 do 8 tygodni, zależnie od zakresu oczekiwanych zmian. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 6–8 tygodni, w zależności od zaleceń lekarza.
 • Po zakończonym leczeniu w niektórych przypadkach pacjent otrzymuje indywidualnie zaprojektowany aparat retencyjny (Vivera retainer), który powinien być użytkowany co noc, aby utrzymywać uzyskaną pozycję zębów.

Zalety systemu Invisalign

 • Nakładki Invisalign są niemal niewidoczne, komfortowe w użyciu, łatwe do założenia i zdjęcia przez pacjenta, co ułatwia utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
 • Nowatorski materiał SmartTrack®, z którego wykonywane są nakładki, jest bardziej elastyczny, co zwiększa komfort użytkowania nakładek oraz pozwala na ich bardzo dokładne przyleganie do zębów, umożliwiając dokładne ruchy zębów według planu.
 • Nakładki są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta – drukowane w 3D przy użyciu oprogramowania cyfrowego.
 • W trakcie leczenia nie ma wskazań do rezygnacji ze spożywania określonych grup pokarmów.
 • Stan pacjenta może być przez lekarza weryfikowany każdego dnia dzięki udostępnionej pacjentowi aplikacji, która nawet osobom niewprawnym w robieniu zdjęć pomaga w tworzeniu prawidłowych obrazów.
 • Pierwsze efekty leczenia z użyciem nakładek Invisalign są widoczne już po kilku tygodniach.
 • Wizyty kontrolne odbywające się co 6–8 tygodni pozwalają zachować pełen nadzór nad postępami leczenia. Każda wizyta kontrolna to także okazja, aby przekazać pacjentowi kolejny zestaw przygotowanych dla niego nakładek.

Często zadawane pytania FAQ

Czy użytkując wcześniej tradycyjny aparat ortodontyczny mogę zacząć leczenie systemem Invisalign?

Nie ma przeszkód, by mimo stosowania w przeszłości standardowego aparatu ortodontycznego, rozpocząć leczenie nakładkami Invisalign. System ten sprawdzi się w prawie każdym przypadku klinicznym – od prostowania zębów po leczenie bardziej skomplikowanych wad zgryzu. Co więcej, wiele osób wcześniej użytkujących druciane aparaty ortodontyczne, u których efekt terapii nie był zadowalający lub zęby z czasem wróciły do poprzedniego ustawienia, wybiera właśnie leczenie systemem Invisalign.

Czy leczeniu systemem Invisalign może poddać się pacjent z licówkami na zębach?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pacjent z licówkami lub innymi odbudowami protetycznymi zostanie zakwalifikowany do leczenia z użyciem systemu Invisalign. Zależy to przede wszystkim od sytuacji w jamie ustnej pacjenta oraz zakresu planowanych przesunięć zębów – o tym decyduje lekarz prowadzący.

Czy nakładki Invisalign należy oczyszczać?

Tak, ponieważ nakładki przez prawie całą dobę znajdują się w jamie ustnej, należy dbać o ich stan. Zaleca się czyszczenie ich szczoteczką do zębów i płukanie letnią wodą. Można również zastosować środek Invisalign Cleaning Crystals lub specjalne tabletki czyszczące. Ponadto po każdym posiłku, przed ponownym założeniem nakładek, należy wyszczotkować zęby – pozwoli to utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.

Czy noszenie nakładek Invisalign jest kłopotliwe lub niewygodne?

Nie, użytkowanie nakładek Invisalign nie wiąże się z dyskomfortem, ponieważ są one indywidualnie projektowane dla każdego pacjenta i wykonywane z komputerowo kontrolowaną precyzją. Są więc nawet lepiej dopasowane niż szyte na miarę ubranie czy buty. O wygodzie ich noszenia decyduje także elastyczny materiał SmartTrack, z którego wykonane są nakładki. Dużym atutem jest także to, że nakładki Invisalign są niemal niewidoczne.

Czy noszenie aparatu retencyjnego na koniec leczenia jest niezbędne?

W części przypadków lekarze Invisalign zalecają swoim pacjentom, którzy zakończyli już leczenie nakładkami, aby w następnej kolejności użytkowali aparaty retencyjne. Ich rola jest istotna, ponieważ zapobiegają stopniowemu powrotowi zębów do ustawienia sprzed rozpoczęcia leczenia. Ponieważ jednak każdy przypadek jest inny, o konieczności stosowania aparatu retencyjnego decyduje lekarz.

Jak długo należy nosić aparaty retencyjne po zakończeniu leczenia systemem Invisalign?

Nie u wszystkich pacjentów stosuje się aparaty retencyjne – o tym, czy jest taka konieczność decyduje lekarz. Nie można też jednoznacznie określić czasu, jaki będzie niezbędny, by zmiany uzyskane dzięki leczeniu systemem Invisalign utrwaliły się – w przypadku każdego pacjenta jest to sprawa indywidualna. Pierwszy zestaw nosi się przez cały czas, a następne – zależnie od zaleceń lekarza: czas ich użytkowania można jednak stopniowo redukować aż do etapu, kiedy wystarczy zakładać je na noc.

Czy efekt „poluzowania” zębów w trakcie leczenia powinien niepokoić?

Nie, wrażenie, że zęby są nieco mniej stabilne niż wcześniej, nie powinno niepokoić – to dowód na to, że zęby przesuwają się do docelowych pozycji, jakie zostały wyznaczone w planie leczenia opracowanym na początku terapii. Ponadto przemieszczanie się zębów powoduje, że dziąsła wokół nich formują się na nowo. Wszystkie obawy i wątpliwości pojawiające się podczas terapii pacjent może na bieżąco zgłaszać lekarzowi prowadzącemu.

Czy podczas leczenia nakładkami Invisalign wskazane jest stosowanie określonej diety?

W przeciwieństwie do leczenia tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi nie ma ograniczeń w spożywaniu określonych grup produktów. Wynika to z tego, że na czas posiłku nakładki Invisalign należy wyjmować z jamy ustnej. Niemniej, aby uniknąć zabarwienia nakładek – na przykład po spożyciu takich pokarmów jak jagody czy buraki – należy umyć zęby przed ich ponownym nałożeniem.