Invisalign
Zdrowy uśmiech i piękne, harmonijnie dopasowane do twarzy zęby to marzenie wielu pacjentów. Do niedawna uzyskanie tego było możliwe tylko dzięki tradycyjnemu leczeniu ortodontycznemu, co okupione było wieloma niedogodnościami. Noszenie aparatów przyklejonych na zęby utrudniało utrzymanie higieny jamy ustnej, trwało bardzo długo (2–3 lat), ponadto często wiązało się z bólem i licznymi powikłaniami zdrowotnymi ze strony układu stomatognatycznego. Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu (sztucznej inteligencji), w Vinci Clinic mamy do dyspozycji system Invisalign, który jest wolny od tych wad i niedogodności dla pacjenta.
Co wyróżnia system Invisalign?
Invisalign to system unikatowych przezroczystych nakładek stosowanych w celu uzyskania właściwego ustawienia zębów i prawidłowego zgryzu. Nakładki te przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie skanowania łuków zębowych skanerem wewnątrzustnym iTero. W oparciu o uzyskany skan oraz analizę badania RTG pacjent otrzymuje plan leczenia wady zgryzu z komputerową wizualizacją postępu leczenia na kolejnych jego etapach. System Invisalign wykazuje wysoką skuteczność w różnych przypadkach klinicznych, takich jak m.in. nieprawidłowy nagryz pionowy, przodozgryz, zgryz otwarty i krzyżowy, stłoczenie zębów czy szparowatość. Może być stosowany zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych. Za względu na swoją przewidywalność, system Invisalign jest szczególnie przydatny w leczeniu pacjentów z dysfunkcją narządu żucia (bóle stawów, mięśni, twarzy i głowy, bruksizm). Ogromnym atutem tego systemu jest także czas terapii – przynajmniej dwukrotnie krótszy w porównaniu z leczeniem aparatami stałymi.

Jak przebiega leczenie?
- Leczenie z użyciem systemu Invisalign obejmuje trzy zasadnicze etapy – badanie i planowanie leczenia, użytkowanie indywidualnie zaprojektowanych nakładek oraz utrwalenie uzyskanego wyniku leczenia za pomocą aparatu retencyjnego.
- Przed rozpoczęciem terapii u pacjenta wykonywane jest badanie RTG/CBCT, które jest podstawą do przygotowania planu leczenia przy użyciu programu ClinCheck 3D.
- Po obliczeniu sił nacisku wywieranych podczas ruchów jamy ustnej przez poszczególne zęby, przygotowywane są (drukowane w 3D) indywidualne nakładki, idealnie dopasowane do sytuacji w jamie ustnej pacjenta.
- Nakładki Invisalign noszone są przez 7–14 dni, następnie zastępowane kolejnym zestawem nakładek, uwzględniającym zmiany, jakie zaszły w tym czasie. Już po pierwszym etapie użytkowania nakładek pacjent dostrzega postępującą poprawę uśmiechu. Zalecane jest noszenie nakładek Invisalign przez 22 godziny na dobę, co w praktyce oznacza, że wyjmować je można tylko na czas jedzenia oraz mycia i nitkowania zębów.
- Podstawowa faza leczenia pod stałą kontrolą lekarza trwa około 6 do 8 tygodni, zależnie od zakresu oczekiwanych zmian. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co 6–8 tygodni, w zależności od zaleceń lekarza.
- Po zakończonym leczeniu w niektórych przypadkach pacjent otrzymuje indywidualnie zaprojektowany aparat retencyjny (Vivera retainer), który powinien być użytkowany co noc, aby utrzymywać uzyskaną pozycję zębów.
Zalety systemu Invisalign
- Nakładki Invisalign są niemal niewidoczne, komfortowe w użyciu, łatwe do założenia i zdjęcia przez pacjenta, co ułatwia utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej.
- Nowatorski materiał SmartTrack®, z którego wykonywane są nakładki, jest bardziej elastyczny, co zwiększa komfort użytkowania nakładek oraz pozwala na ich bardzo dokładne przyleganie do zębów, umożliwiając dokładne ruchy zębów według planu.
- Nakładki są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta – drukowane w 3D przy użyciu oprogramowania cyfrowego.
- W trakcie leczenia nie ma wskazań do rezygnacji ze spożywania określonych grup pokarmów.
- Stan pacjenta może być przez lekarza weryfikowany każdego dnia dzięki udostępnionej pacjentowi aplikacji, która nawet osobom niewprawnym w robieniu zdjęć pomaga w tworzeniu prawidłowych obrazów.
- Pierwsze efekty leczenia z użyciem nakładek Invisalign są widoczne już po kilku tygodniach.
- Wizyty kontrolne odbywające się co 6–8 tygodni pozwalają zachować pełen nadzór nad postępami leczenia. Każda wizyta kontrolna to także okazja, aby przekazać pacjentowi kolejny zestaw przygotowanych dla niego nakładek.
