Licówki – estetyczna odbudowa zęba

2022-10-25
Nie każde uszkodzenie zęba czy defekt estetyczny wymaga leczenia z zastosowaniem koron protetycznych, których wykonanie wiąże się ze szlifowaniem także zdrowych tkanek zęba. Odbudowa zęba i poprawa jego estetyki możliwa jest także dzięki licówkom. Licówki to cienkie elementy (płatki) wykonane najczęściej z materiału kompozytowego lub ceramiki, które cementuje się do przedniej powierzchni zęba, co znacząco […]

Nie każde uszkodzenie zęba czy defekt estetyczny wymaga leczenia z zastosowaniem koron protetycznych, których wykonanie wiąże się ze szlifowaniem także zdrowych tkanek zęba. Odbudowa zęba i poprawa jego estetyki możliwa jest także dzięki licówkom. Licówki to cienkie elementy (płatki) wykonane najczęściej z materiału kompozytowego lub ceramiki, które cementuje się do przedniej powierzchni zęba, co znacząco poprawia estetykę uśmiechu.

Licówki to uzupełnienia, którymi pokrywa się wargową lub policzkową powierzchnię zębów naturalnych. Jest to rozwiązanie z pogranicza protetyki oraz stomatologii zachowawczej – w pewnych sytuacjach przy ich użyciu możliwa jest odbudowa zęba (stanowią wówczas o wiele mniej inwazyjną alternatywę dla koron protetycznych), jak również poprawa jego estetyki.

We współczesnej stomatologii stosuje się różne rodzaje licówek – akrylowe, kompozytowe, ceramiczne (porcelanowe), przy czym najbardziej estetyczne, najtrwalsze i najbardziej odporne na przebarwienia są właśnie licówki ceramiczne. Licówki porcelanowe są ponadto całkowicie obojętne dla tkanki ludzkiej, a pod względem przezierności i koloru są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.

Licówki – wiele zalet dla pacjenta

Jak wspomniano, licówki są rozwiązaniem znacznie mniej inwazyjnym niż korony protetyczne. W przypadku zastosowania koron konieczna jest zazwyczaj redukcja 60–70% tkanek twardych zęba naturalnego, zaś w przypadku licówek – od 3 do 30%. Oszczędna preparacja tkanek własnych znacznie zmniejsza ryzyko późniejszych powikłań w postaci zapalenia miazgi (leczenie kanałowe), co ma ogromne znaczenie w przypadku osób młodocianych. Dodatkowo zastosowanie licówek porcelanowych zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej i ułatwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii – zastosowanie licówek nie wyklucza późniejszego bardziej zaawansowanego leczenia protetycznego, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jest to pierwsza możliwa do zastosowania metoda leczenia protetyczno-zachowawczego, zapewniająca zachowanie pełnej funkcjonalności zęba oraz mająca pozytywny wpływ na estetykę uśmiechu.

Odbudowa zęba i poprawa estetyki – wskazania do zastosowania licówek

Stosowanie licówek ma trzy główne cele. Są nimi: zabezpieczenie i odbudowa zęba po drobnych uszkodzeniach mechanicznych, poprawa funkcjonalności zęba oraz ukrycie jego niedoskonałości (poprawa estetyki). Do wskazań do leczenia przy użyciu licówek należą:

  • niewielkie pęknięcia szkliwa,
  • drobne ukruszenia części zęba,
  • nierówna wysokość zębów,
  • nieestetyczny kształt zębów,
  • przebarwienia zębów,
  • diastema,
  • obecność nieestetycznych wypełnień.

Licówki – przeciwwskazania do zabiegu

Oczywiście tak jak w przypadku innych zabiegów stomatologicznych, również odbudowa zęba i poprawa jego estetyki przy użyciu licówek nie może być zastosowana u każdego. Do przeciwwskazań do stosowania tej metody leczenia należą:

  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • wady zgryzu,
  • nieleczony bruksizm,
  • zęby zbyt krótkie i/lub zbyt wąskie (za mała powierzchnia do prawidłowego umocowania licówki),
  • szkodliwe nawyki (podgryzanie długopisu, obgryzanie paznokci),
  • niewyleczona próchnica,
  • zęby mocno zniszczone, z rozległymi wypełnieniami.

Część tych przeciwwskazań ma charakter względny – oznacza to, że np. po wyleczeniu próchnicy albo poprawie przez pacjenta higieny jamy ustnej licówki mogą być zastosowane.

Jak przebiega leczenie z zastosowaniem licówek?

W porównaniu do innych zabiegów stomatologicznych, leczenie z użyciem licówek nie należy do najbardziej skomplikowanych, ale i tak wymaga kilku wizyt u dentysty. Pierwsza ma charakter konsultacyjno-diagnostyczny. Lekarz wyklucza istnienie ewentualnych przeciwwskazań, diagnozuje czynniki ryzyka, w razie potrzeby zleca lub od razu wykonuje leczenie zachowawcze ubytków próchnicowych albo profesjonalną higienizację. Jeżeli planowane jest założenie kilku licówek, wskazane może być wybielenie zębów – można wówczas dobrać jaśniejszy kolor ceramiki.

Następny krok to lekkie zeszlifowanie przedniej strony zęba oraz pobranie wycisku protetycznego. W dalszej kolejności wycisk trafia do laboratorium, gdzie wykonywana jest licówka idealnie dopasowana do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta. Ostatni etap leczenia to zamocowanie licówki do zęba przy użyciu specjalnego cementu.

Wskazania dla pacjenta po zabiegu

Dla jak najlepszych rezultatów leczenia należy ściśle przestrzegać zaleceń pozabiegowych przedstawionych przez dentystę. Przez kilkanaście godzin po umocowaniu licówki nie wolno gryźć twardych pokarmów, należy też unikać spożywania barwiących produktów i napojów – zwiększa to ryzyko powstania przebarwień na obszarze między licówką a szkliwem.

Bardzo ważne jest także przestrzeganie codziennych zasad higieny jamy ustnej. Co najmniej 2 razy w roku należy zgłosić się do dentysty na wizytę kontrolną oraz na higienizację – usunięcie osadu, kamienia urządzeniem Cavitron.

W Vinci Clinic proponujemy pacjentom różne metody funkcjonalnej i estetycznej odbudowy zębów, także z użyciem licówek porcelanowych. Zapewniamy opiekę doświadczonego personelu na każdym etapie leczenia, dopasowując metody terapii do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Zachęcamy do kontaktu: https://vinciclinic.pl/kontakt/.