Eliminacja przebarwień, plam skórnych i podskórnych
Do gabinetów medycyny estetycznej najczęściej trafiają pacjenci, którzy chcą ograniczyć zmiany będące skutkiem upływu czasu. Jednak nie brakuje także osób – bez względu na wiek – które chcą usunąć defekty takie jak przebarwienia czy plamy na skórze, a tym samym uzyskać równomierny koloryt i teksturę skóry. Ze względu na cieńszą i delikatniejszą skórę, problem ten dotyczy częściej kobiet, a przy tym nasila się wraz z wiekiem (może dotyczyć nawet 90% pań po 50. roku życia).
Jakie przebarwienia można eliminować przy użyciu lasera Fotona?
- zmiany pourazowe, pozapalne,
- przebarwienia związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną,
- zmiany termiczne i polekowe,
- przebarwienia związane z fotostarzeniem,
- przebarwienia będące skutkiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (ostudy),
- piegi i inne zmiany m.in. w obrębie twarzy, dekoltu, przedramion.
Przeciwwskazania:
niektóre choroby, np. nowotwory, epilepsja, cukrzyca, WZW typu B i C, AIDS, nadciśnienie, część schorzeń skóry (w tym łuszczyca w fazie aktywnej, trądzik różowaty), przyjmowanie sterydów, leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny doustne) oraz ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek), ciąża i laktacja, silna opalenizna (na kilka tygodni przed zabiegiem).
Jak przebiega zabieg?
Niwelowanie nierówności kolorystycznych i plam na skórze powodujących nieestetyczne odbarwienia polega na punktowym użyciu światła lasera ergowo-yagowego (Er:YAG) na melaninę zawartą w tkankach. Działanie lasera pozwala, dzięki stymulacji włókien kolagenowych, na wyrównanie odcienia skóry, poprawia jej sprężystość i nadaje promienność. Zabieg jest bezpieczny, komfortowy i nie wymaga znieczulenia. Po około 3 dniach dochodzi do złuszczania skóry. Czas trwania zabiegu zależy od rozległości zmian – może on trwać od kilkunastu do 90 minut. Od zakresu pracy, jaką ma do wykonania lekarz zależy także to, czy wystarczy jedna sesja, trzeba będzie ją powtórzyć, czy też wskazana będzie seria kilku zabiegów.
Przed i po zabiegu usuwania przebarwień i plam
W związku z charakterem zabiegu pacjent powinien już na 3–4 tygodnie przed planowaną sesją zrezygnować z opalania, a także – na kilka dni przed zabiegiem – ze spożywania alkoholu. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, na tydzień przed procedurą pacjent powinien przestać przyjmować leki fotouczulające, antykoagulanty oraz sterydy. Powrót do przyjmowania wyżej wymienionych leków nie powinien nastąpić przed upływem 2 tygodni od zabiegu. Po każdej sesji należy także zrezygnować z korzystania z sauny i gorącej kąpieli (do 2 tygodni po zabiegu) oraz intensywnych ćwiczeń fizycznych (do tygodnia po zabiegu). Przez kilka tygodni zaleca się stosowanie kremu z filtrem SPV 50. O poddaną zabiegowi skórę warto też zadbać poprzez odstawienie kosmetyków na bazie alkoholu i rezygnację z używania gąbki do mycia i ręcznika.