Ortodoncja

Wiesz, że ustawienie Twoich zębów jest dalekie od ideału, ale obawiasz się długich miesięcy (a może i paru lat) żmudnego leczenia ortodontycznego, któremu towarzyszy dyskomfort i ból? W naszej klinice osiągniesz swój cel bez wielkich wyrzeczeń, jakie wiążą się z tradycyjnym leczeniem przy użyciu metalowych aparatów. Wystarczy zgłosić się na przewidywalne, godne XXI wieku leczenie z użyciem indywidualnie projektowanych dla Ciebie nakładek.


Ortodoncja zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych. Leczenie wad zgryzu powinno rozpocząć się możliwie najwcześniej, tak aby zaburzenia w narządzie żucia nie doprowadziły do trwałych dysfunkcji.

U młodego organizmu szanse na dokonanie udanej korekty są znacznie większe niż u osób dorosłych. Za pomocą specjalnych aparatów leczy się wady wyrostkowo-zębowe, a także nieprawidłowe ustawienie zębów.

Po co nam prawidłowy zgryz?

Zaniedbane wady zgryzu mogą być przyczyną wielu problemów. Na przykład stłoczenie zębów utrudnia zachowanie ich higieny, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Natomiast w przypadku wady zgryzu, spowodowanej niewłaściwym ustawieniem zębów, częstym powikłaniem jest ich rozchwianie, a także stan zapalny w obrębie przyzębia. Niewłaściwy zgryz bywa też powodem różnorakich wad wymowy, zmuszających pacjenta do skorzystania z pomocy logopedy. Nieleczone wady zgryzu z czasem wpływają także na zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych oraz powodują problemy z gryzieniem i żuciem, a tym samym oddziałują negatywnie na układ trawienny.


Aparaty ruchome – stosowane są w leczeniu dzieci. Składają się z plastikowej (akrylowej) płytki, mogącej mieć przeróżne barwy i drucianych elementów (pętli, śrub, klamer), mocujących aparat do zębów i odpowiedzialnych za różnorodne jego działanie. Niestety efekt tego leczenia jest prawie całkowicie uzależniony od zdyscyplinowania pacjenta.


Aparaty stałe – najczęściej stosowane aparaty w leczeniu wad zgryzu i wad zębowych zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Złożone są z naklejanych na zęby pierścieni i zamków oraz łuków i innych dowiązywanych elementów odpowiedzialnych za działanie takiego aparatu. W leczeniu zaburzeń narządu żucia stosuje się także fizykoterapię i ćwiczenia mięśni narządu żucia, wykonywane przez pacjenta w domu i w gabinecie lekarskim pod kierunkiem lekarza oraz szyny zgryzowe. Celem ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowego modelu ruchomości żuchwy, a przez to prawidłowego obciążenia w stawie. Leczeniu poddaje się: dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, zaciskanie i zgrzytanie zębami, szczękościsk.


Nastolatek u ortodonty w Łodzi

W tej grupie wiekowej najlepsze rezultaty przynoszą aparaty stałe (czyli takie, których nie można zdejmować samodzielnie). Zdarza się jednak, iż w przypadku prostych nieprawidłowości nastolatek jest leczony aparatami ruchomymi (zdejmowanymi). O tym, w jaki sposób będzie przebiegało leczenie i który typ aparatu w danym przypadku sprawdzi się najlepiej – zawsze decyduje ortodonta po wnikliwym przeanalizowaniu wielu czynników (nie tylko fizjologicznych, lecz również psychologicznych). W niektórych przypadkach dla uzyskania optymalnego efektu leczenia stomatolog podejmuje decyzję o usunięciu któregoś ze stłoczonych zębów. Znaczna część młodzieży broni się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, obawiając się drwin i odrzucenia ze strony rówieśników. I choć aparaty ortodontyczne stały się w ostatnich latach modne, wciąż wielu nastolatków odnosi się do nich negatywnie. W takim przypadku stomatolog nie powinien rozpoczynać leczenia za wszelką cenę i poczekać z założeniem aparatu na świadomą decyzję pacjenta. Leczenie ortodontyczne nie może odbywać się pod przymusem, gdyż jego pozytywny skutek zależy od właściwego zmotywowania i determinacji pacjenta.

Czy wiesz, że…
Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie wszystkich chorych zębów i zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł. Ubytki próchnicowe muszą zostać przez dentystę oczyszczone, natomiast zęby martwe – usunięte lub przeleczone kanałowo. Jeśli stomatolog uzna to za wskazane, należy również przeprowadzić lakierowanie fluorem w celu wzmocnienia szkliwa zębów.

Często zadawane pytania FAQ

W jaki sposób powstają wady zgryzu?

Istnieje kilkanaście rodzajów wad zgryzu, które mogą być spowodowane przez różne czynniki. Nieprawidłowe ustawienie zębów może być efektem chorób uwarunkowanych genetycznie bądź oddziaływaniem szkodliwych czynników na rozwój płodu. Może być także rezultatem krzywicy lub zaburzeń w wydzielaniu wewnętrznym. Często do powstania wad zgryzu przyczynia się niewłaściwa dieta oraz tzw. złe nawyki z dzieciństwa: ssanie palca bądź smoczka, obgryzanie paznokci, zaciskanie zębów, nawykowe nagryzanie lub zaciskanie warg, oddychanie przez usta, zgrzytanie. Zagrożenie stanowi także próchnica (i jej następstwa), a także – złamania szczęki żuchwy oraz urazy w obrębie jamy ustnej prowadzące do utraty jednego lub kilku zębów.

Ile przeciętnie trwa leczenie ortodontyczne?

Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie lekarz dentysta lub ortodonta zajmujący się konkretnym pacjentem. Z reguły leczenie ortodontyczne trwa rok lub dwa lata, jednak w przypadku niektórych wad zgryzu może zająć znacznie więcej czasu.

W jaki sposób działa aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny przywraca właściwe zwarcie między szczęką i żuchwą, wyrównuje zęby oraz ustawia je prawidłowo w łuku zębowym. Działa w ten sposób, iż wywiera nacisk na niektóre zęby, „wymuszając” ich powolne przemieszczanie w obrębie szczęki. Po pewnym czasie nieprawidłowo ustawiony ząb, zajmuje prawidłową pozycję względem sąsiadujących z nim oraz przeciwstawnych zębów.

Dlaczego leczenie ortodontyczne trwa tak długo?

Ponieważ przesuwanie zębów aparatami ortodontycznymi wiąże się ze zmianami w kości zębodołu. W miejscu, na które ząb jest przemieszczany, dochodzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej. Natomiast w miejscu, z którego ząb był przesunięty, kość szczęki ulega powolnemu nawarstwieniu. Jako że oba procesy nie przebiegają w tym samym tempie (kość szybciej zanika niż się odbudowuje), dlatego też leczenie ortodontyczne jest tak czasochłonne i wymaga stałej kontroli ze strony lekarza.