Kiedy kobieta w ciąży może iść do dentysty?

2022-07-05
Jeżeli na krótko przed planowanym macierzyństwem kobieta nie była u dentysty (a to zdarza się bardzo często), to podczas tych szczególnych dziewięciu miesięcy warto, a nawet trzeba zgłosić się na kontrolę. Najlepszym czasem na wizytę u stomatologa jest II trymestr ciąży. Natomiast – o ile tylko jest to możliwe – należy unikać jakichkolwiek interwencji medycznych […]

Jeżeli na krótko przed planowanym macierzyństwem kobieta nie była u dentysty (a to zdarza się bardzo często), to podczas tych szczególnych dziewięciu miesięcy warto, a nawet trzeba zgłosić się na kontrolę. Najlepszym czasem na wizytę u stomatologa jest II trymestr ciąży. Natomiast – o ile tylko jest to możliwe – należy unikać jakichkolwiek interwencji medycznych w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Dlaczego należy unikać leczenia w pierwszych kilkunastu tygodniach ciąży? Powodem jest to, że dochodzi wówczas do organogenezy, czyli kształtowania się narządów płodu i jakiekolwiek niekorzystne czynniki zewnętrzne mogą ten proces zaburzyć. Należy przy tym pamiętać, że zagrożeniem dla płodu jest nie tylko podawanie leków czy znieczulenia, ale również stres, który nierzadko towarzyszy wizycie ciężarnej w praktyce stomatologicznej.

A co, jeśli nie można zwlekać z wizytą?

W przypadku wyższej konieczności, a taką jest np. ostry stan zapalny czy silne dolegliwości bólowe, należy interweniować w każdym miesiącu ciąży, ponieważ zaniechanie leczenia może skutkować jeszcze poważniejszymi powikłaniami zdrowotnymi. Trzeba mieć przy tym świadomość, że każda przyszła mama powinna mieć zdrowe nie tylko zęby, ale również przyzębie. Poniżej linii dziąseł występuje przestrzeń głębokości kilku milimetrów, w której namnaża się liczna, a zarazem szkodliwa flora bakteryjna. Bardzo często dziąsła u kobiety ciężarnej są obrzęknięte wskutek przemiany hormonalnej, co dodatkowo utrudnia codzienną higienę jamy ustnej i skuteczne usuwanie patogenów. Dlatego ważne jest, aby w czasie ciąży kontrolować stan przyzębia i specjalnym urządzeniem usuwać poddziąsłową płytkę bakteryjną.

Warto wspomnieć również o ryzyku zakażenia okołoporodowego u noworodków. Zagrożenie takie istnieje zawsze, ponieważ podczas porodu wirusy i bakterie mogą przenieść się z organizmu matki na dziecko. Z tego powodu niezbędne jest, by organizm rodzącej był wolny od jakichkolwiek ognisk zakażenia – stanów zapalnych czy ognisk próchnicowych w jamie ustnej.

Chroń jamę ustną noworodka przez patogenami

I jeszcze jeden ważny powód, aby zadbać o zdrowie swojej jamy ustnej. Po urodzeniu każda mama przytula dziecko, całuje je, ale niestety również często oblizuje smoczek, aby był „czystszy”. A w ten sposób wszystkie drobnoustroje z niewyleczonych zębów i chorych dziąseł matki trafiają wprost do jamy ustnej noworodka, wciąż jeszcze wolnej od patogenów. Dlatego, jeżeli kobieta nie znalazła czasu lub motywacji, aby zadbać o siebie jeszcze przed zajściem w ciążę, należy to zrobić jak najszybciej. Okres ciąży nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania stomatologicznego, a jeśli zajdzie taka konieczność, również do podjęcia leczenia – jak wspomniano wyżej, najlepiej w II trymestrze ciąży.

Jeżeli planujesz macierzyństwo, zachęcamy – nie zwlekaj, zadzwoń i umów się na wizytę w Vinci Clinic. Zależnie od stanu zdrowia Twojej jamy ustnej, przeprowadzimy diagnostykę i wdrożymy odpowiednie metody leczenia. Wskażemy Ci również jak na co dzień prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, aby w czasie ciąży uniknąć problemów zdrowotnych. -> https://vinciclinic.pl/kontakt.