Usuwanie korzenia zęba – kiedy jest konieczne i jak przebiega?

2022-06-21
Istnieją sytuacje, kiedy zniszczeniu ulega część koronowa zęba, a w jamie ustnej pozostaje jego korzeń. Niekiedy możliwa jest odbudowa takiego zęba (np. przy zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego), ale bywa i tak, że jedyną możliwością leczenia jest usunięcie korzenia. Kiedy tak się dzieje? Dlaczego pozostawiony korzeń może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia? Podpowiadamy! Do utraty części koronowej […]

Istnieją sytuacje, kiedy zniszczeniu ulega część koronowa zęba, a w jamie ustnej pozostaje jego korzeń. Niekiedy możliwa jest odbudowa takiego zęba (np. przy zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego), ale bywa i tak, że jedyną możliwością leczenia jest usunięcie korzenia. Kiedy tak się dzieje? Dlaczego pozostawiony korzeń może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia? Podpowiadamy!

Do utraty części koronowej zęba najczęściej dochodzi w sytuacji bardzo zaawansowanej próchnicy, która powoduje jej stopniowe niszczenie. Zdarzają się również urazy mechaniczne, skutkujące np. ukruszeniem lub złamaniem części koronowej zęba. Jeśli jest taka możliwość, stomatolog podejmie w takiej sytuacji próbę leczenia kanałowego i odbudowy utraconej korony naturalnej – może w tym celu wykorzystać np. wkłady korzeniowo-koronowe i następnie zastosować koronę protetyczną.

Usuwanie korzenia zęba – kiedy jest konieczne?

Niestety korzeń może być objęty rozległą próchnicą, zaawansowanym okołowierzchołkowym stanem zapalnym lub ulec złamaniu. W takich sytuacjach stomatolog może zaproponować usuwanie korzenia zęba – oczywiście jest to poprzedzone kompleksową diagnostyką, w tym RTG punktowym oraz tomografią komputerową. Współczesna stomatologia dąży bowiem do tego, aby – jeśli jest to możliwe – zachowywać tkanki własne zębów pacjenta i wykonywać na nich uzupełnienia protetyczne.

Jeśli jednak korzeń zęba jest nieodwracalnie zniszczony, jego usunięcie jest koniecznością. Warto bowiem pamiętać, że nieusunięty, objęty stanem zapalnym lub próchnicą korzeń zębowy, staje się potencjalnym ogniskiem infekcyjnym dla całego organizmu. Bakterie wywołujące próchnicę mogą poprzez naczynia krwionośne przemieszczać się po całym organizmie i wywoływać infekcje oraz stany zapalne nerek, układu kostno-stawowego, a nawet serca. Dlatego z zabiegiem tym lepiej nie zwlekać – nawet jeśli pozostały w jamie ustnej korzeń nie wywołuje żadnych dolegliwości, w tym bólowych.

Usuwanie korzenia zęba – jakie znieczulenie?

Usuwanie korzenia zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej – metoda jego przeprowadzenia oraz rozległość zależą m.in. od lokalizacji korzenia, jego ułożenia, sąsiedztwa innych tkanek oraz stopnia zniszczenia. W zdecydowanej większości przypadków wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym – zabiegi w znieczuleniu ogólnym są zarezerwowane dla osób z niepełnosprawnością umysłową oraz całkowicie niewspółpracujących z dentystą. Warto jednak pamiętać, że we współczesnej stomatologii znieczulenie miejscowe pozwala wyeliminować jakiekolwiek dolegliwości bólowe u pacjentów.

Usuwanie korzenia zęba – na czym polega? 

Usuwanie korzenia zęba przebiega zazwyczaj w kilku etapach. Pierwszym jest wspomniane już podanie znieczulenia. Gdy zacznie ono działać, stomatolog rozpoczyna zasadniczą część zabiegu. Jeśli jest taka konieczność, dentysta nacina dziąsło, aby odsłonić znajdujący się w nim korzeń. Następnie przystępuje do tzw. dłutowania, czyli oddzielenia zęba od kości. Jeżeli korzeń jest już mocno rozchwiany w tkankach, wystarczy wyciągnąć go kleszczami. Jeśli jest jednak z nimi związany, konieczne może być oddzielenie go od kości przy użyciu wierteł dentystycznych. Zdecydowanie mniej traumatyczną procedurą jest użycie lasera erbowo-yagowego (Er:YAG), który gwarantuje bardzo dużą precyzję zabiegu i zdecydowanie lepszy komfort dla pacjenta.

Miejsce po usuniętym korzeniu jest dokładnie oczyszczane – jeśli planuje się w tym miejscu wszczepienie implantu, możliwe jest umieszczenie tam preparatu kościotwórczego, który odbuduje tkankę kostną i umożliwi późniejsze leczenie implantologiczne (o tym jak przebiega leczenie implantologiczne można przeczytać TUTAJ). Można również zastosować preparat PRF (ang. platelet rich fibrin) uzyskany z krwi pacjenta. Fibrynę bogatopłytkową uzyskujemy z krwi pacjenta pobranej przed zabiegiem i wprowadzamy do miejsca po usuniętym korzeniu zęba. Dzięki temu dochodzi do szybkiej regeneracji kości i wygojenia rany.

Na koniec miejsce ekstrakcji jest zaopatrzone, a rana – jeżeli jest taka konieczność – zabezpieczane szwami. Cały zabieg trwa z reguły około godziny.

Usuwanie korzenia zęba – co po zabiegu?

Zabieg usuwania korzenia zęba przeprowadzany jest w osłonie antybiotykowej i najczęściej nie ma potrzeby kontynuacji przyjmowania tego leku. Po zabiegu usuwania korzenia zęba należy przestrzegać zaleceń stomatologa. Może on przepisać silne leki przeciwbólowe, choć z reguły dolegliwości pozabiegowe skutecznie redukują środki dostępne bez recepty (np. ibuprofen). Stosować należy również zimne okłady, zwracając uwagę na to, by nie odmrozić skóry.

Wśród zaleceń pozabiegowych z reguły znajduje się również:

  • powstrzymanie się od jedzenia i picia przez kilka godzin,
  • stosowanie miękkiej diety przez kilka dni,
  • tak aby nie podrażnić okolicy zabiegowej,
  • unikanie potraw bardzo kwaśnych czy pikantnych przez kilka dni,
  • bardzo delikatna, ostrożna higiena jamy ustnej przez kilka dni (stosowanie szczoteczki z miękkim włosiem w okolicy zabiegowej, unikanie płukanek zawierających alkohol).

Szwy zdejmowane są z reguły w ciągu 7 dni po zabiegu. Po pełnym wygojeniu rany można przystąpić do zaplanowania leczenia protetycznego (uzupełnienie braku zębowego).

W Vinci Clinic w Łodzi wykonujemy wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, również usuwanie korzeni zębów wykonujemy. Ponadto każdemu pacjentowi proponujemy metody odbudowy protetycznej utraconego zęba dopasowane do indywidualnych potrzeb. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę https://vinciclinic.pl/kontakt/.