Wkład koronowo-korzeniowy

2022-10-18
Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który wprowadza się do wyleczonego uprzednio kanału korzeniowego. Z jednej strony, służy on do wzmocnienia zębów silnie zniszczonych przez próchnicę, z których udaje się uratować jedynie część korzeniową, z drugiej – jest podstawą do późniejszego osadzenia korony protetycznej. Dzięki temu uzyskać można w pełni funkcjonalne, trwałe i estetyczne odtworzenie […]

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj uzupełnienia protetycznego, który wprowadza się do wyleczonego uprzednio kanału korzeniowego. Z jednej strony, służy on do wzmocnienia zębów silnie zniszczonych przez próchnicę, z których udaje się uratować jedynie część korzeniową, z drugiej – jest podstawą do późniejszego osadzenia korony protetycznej. Dzięki temu uzyskać można w pełni funkcjonalne, trwałe i estetyczne odtworzenie zęba.

Mimo że współczesna stomatologia umożliwia pacjentowi jak najdłuższe korzystanie z zębów własnych (dzięki nowym technologiom i nowoczesnym materiałom), zdarzają się sytuacje, że ubytki próchnicowe są tak rozległe, że nie ma możliwości zastosowania skutecznego leczenia zachowawczego. W takich przypadkach wykorzystuje się rozwiązania dostępne w ramach mikroprotetyki – jednym z nich jest leczenie z zastosowaniem wkładu koronowo- korzeniowego.

Wkład koronowo-korzeniowy – co to jest?

Wkład koronowo-korzeniowy to rodzaj stałego uzupełnienia protetycznego, które osadza się w uprzednio oczyszczonym oraz wyleczonym kanale korzeniowym zęba pacjenta. Z jednej strony stanowi on pewnego rodzaju wzmocnienie zęba mocno zniszczonego przez próchnicę, z którego uratowana została jedynie część korzeniowa, z drugiej – stanowi podstawę, na której później osadza się koronę protetyczną, uzyskując pełne odtworzenie funkcjonalne i estetyczne zęba.

Wkład koronowo-korzeniowy – rodzaje standardowe i indywidualne.

We współczesnym leczeniu protetycznym stosuje się dwa rodzaje wkładów koronowo- korzeniowych: standardowe i indywidualne.

Wkład koronowo-korzeniowy standardowy:

  • Jest wytwarzany fabrycznie w określonych przez producenta kształtach i rozmiarach.
  • Może być zastosowany już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, co skraca czas leczenia.
  • Może być mniej wytrzymały pod względem mechanicznym.

Uwaga! Takie standardowe wkłady powinny być stosowane tylko w przypadku prac tymczasowych.

Wkład koronowo-korzeniowy indywidualny:

  • Jest wykonywany indywidualnie i dopasowany do warunków anatomicznych korzenia i warunków zgryzowych pacjenta.
  • Wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.
  • Jest bardziej wytrzymały i trwały pod względem mechanicznym.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z kompozytów, stopów złota i tytanu, tlenku cyrkonu czy włókna szklanego. Różnią się one właściwościami, estetyką i trwałością, co ostatecznie ma wpływ również na koszty leczenia.

Wkład koronowo-korzeniowy – wskazania i przeciwwskazania

Jak już wcześniej wspomniano, wkłady koronowo-korzeniowe stosuje się najczęściej w leczeniu zębów z bardzo silnie zniszczoną koroną, w przypadku której nie ma możliwości odbudowy metodami zachowawczymi. Drugim głównym wskazaniem jest wzmocnienie zębów leczonych endodontycznie, które mają służyć jako podbudowa pod różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne – korony, mosty czy protezy overdenture.

Oczywiście wkładów koronowo-korzeniowych nie stosuje się u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań do leczenia z użyciem tego rozwiązania znajdują się:

  • Zmiany okołowierzchołkowe.
  • Silne rozchwianie zębów.
  • Nieprawidłowa budowa anatomiczna korzeni (korzenie krótkie, korzenie zakrzywione).
  • Podłużne pęknięcie korzenia.
  • Zaawansowane zmiany zapalne przyzębia.

Wkład koronowo-korzeniowy – jak przebiega leczenie?

Leczenie protetyczne z zastosowaniem wkładu koronowo-korzeniowego rozpoczyna się od ogólnego badania zdrowia jamy ustnej pacjenta – w pierwszej kolejności należy wyleczyć ewentualne ubytki próchnicowe oraz choroby przyzębia. Wskazane jest także wykonanie badania RTG (tomografia 3D), które pozwoli ocenić stan korzenia, tkanek okołowierzchołkowych oraz kości.

Samo leczenie zależne jest od rodzaju wkładu, jaki stosuje stomatolog. W przypadku wkładu standardowego lekarz osadza go w korzeniu od razu po poszerzeniu światła kanału na jednej wizycie. Jeśli jednak stosowany jest wkład koronowo-korzeniowy indywidualny, najpierw należy pobrać wycisk kanału wraz z otaczającymi go tkankami. Dopiero gdy zostanie przygotowany w laboratorium protetycznym, można go zacementować w jamie ustnej pacjenta, a następnie przeprowadzić procedurę wykonania korony protetycznej. Całość leczenia przywraca pełną fizjologiczną funkcjonalność zęba oraz jego estetyczny wygląd.

Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych pozwala na odbudowę bardzo zniszczonych zębów, nawet wtedy, gdy są one zniszczone na poziomie dziąsła, a także na ich odbudowę i przywrócenie funkcji żucia. Może to uchronić pacjenta przed użytkowaniem protez wyjmowanych lub leczeniem za pomocą implantów.

Pełen zakres leczenia protetycznego, również z zastosowaniem wkładów koronowo-korzeniowych, oferujemy pacjentom w Vinci Clinic w Łodzi. Zapewniamy opiekę doświadczonych stomatologów oraz leczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu https://vinciclinic.pl/kontakt/.