Ruszający się ząb po wypadku

2022-10-11
Urazy mechaniczne zębów mogą przytrafić się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Bywają efektem nieszczęśliwych upadków, wypadków domowych i komunikacyjnych, czasami są skutkiem uprawiania sportu. Co zrobić, jeśli efektem takiego przykrego wydarzenia będzie ruszający się ząb? Jak najszybciej zgłosić się do dentysty! Zdarza się, że po takim zdarzeniu pacjent zauważa u siebie ruszający się ząb – […]

Urazy mechaniczne zębów mogą przytrafić się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Bywają efektem nieszczęśliwych upadków, wypadków domowych i komunikacyjnych, czasami są skutkiem uprawiania sportu. Co zrobić, jeśli efektem takiego przykrego wydarzenia będzie ruszający się ząb? Jak najszybciej zgłosić się do dentysty!

Zdarza się, że po takim zdarzeniu pacjent zauważa u siebie ruszający się ząb – co robić w takiej sytuacji? Należy jak najszybciej udać się do dentysty – interwencja lekarza może uchronić pacjenta przed utratą zęba, koniecznością ekstrakcji, a w konsekwencji leczeniem protetycznym.

Ruszający się ząb – co to właściwie znaczy?

Na początek warto wiedzieć, że w wyniku silnego urazu w okolicy twarzoczaszki nie zawsze dochodzi do wybicia zęba (całkowitego zwichnięcia), ale w większości przypadków ząb lub zęby ruszają się, co można wyczuć językiem lub palcami. Rozchwianie zęba może być spowodowane:

  • wysunięciem zęba z zębodołu lub wtłoczeniem do zębodołu (częściowym zwichnięciem) – to sytuacja, w wyniku której ząb pozostaje w zębodole, wykazuje niewielką ruchomość i najczęściej nie daje żadnych dolegliwości bólowych;
  • złamaniem korzenia zęba, w wyniku którego ruszająca się korona zęba bardzo często przy dotyku powoduje ból i niewielkie krwawienie;
  •  złamaniem wyrostka zębodołowego (odłamaniem kości, w której osadzone są zęby) – w przypadku takiego urazu dochodzi do uszkodzenia więcej niż jednego zęba, występuje ból przy nagryzaniu i wrażliwość na dotyk.

Stosowanych jest wiele różnych klasyfikacji urazów mechanicznych zębów – klasyfikacja Ellisa, klasyfikacja Hargreavesa i Craiga, czy też klasyfikacja Andreasena, bazująca na ustaleniach WHO, uwzględniająca nie tylko urazowe uszkodzenia zębów, przyzębia, tkanki kostnej, ale też dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Nie są one jednak istotne z punktu widzenia pacjenta – dla osób po urazach mechanicznych w obrębie szczęki i żuchwy ważne jest to, by jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza.

Ruszający się ząb – co robić?

Pacjent, który doznał urazu w okolicy twarzoczaszki, powinien być zawsze zbadany przez lekarza stomatologa, ponieważ uraz zębów nie zawsze manifestuje się dolegliwościami bólowymi. Powinna być jak najszybciej wykonana diagnostyka radiologiczna (najlepiej badanie trójwymiarowe CBCT), na podstawie której można ocenić zakres urazu zębów i kości. W zależności od diagnozy zaproponowane zostaną odpowiednie metody leczenia. Warto wiedzieć, że dalsze postępowanie lecznicze, jak i sukces terapii w wielkim stopniu zależy od czasu, w jakim od urazu pacjent zgłosi się do lekarza. W przypadku uszkodzenia zębów przednich i częściowego ich zwichnięcia wystarczające jest unieruchomienie tych zębów (np. za pomocą szyny stabilizującej). W przypadku uszkodzeniakości zazwyczaj niezbędna jest  interwencja chirurgiczna. W jej wyniku lekarz unieruchomi odłamane fragmenty kości, które wygajają się zazwyczaj bez żadnych powikłań.

Wybity ząb? Tu też można działać!

Warto wiedzieć, jak reagować w sytuacji, kiedy w wyniku urazu twarzoczaszki dochodzi do wybicia zęba lub zębów. Kiedy zauważamy, że w jamie ustnej nie ma zęba, należy jak najszybciej go odnaleźć w miejscu wypadku i niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Bardzo ważne jest, aby wybity ząb odpowiednio zabezpieczyć – najlepiej użyć pojemnika z solą fizjologiczną, którą można zastąpić mlekiem lub – w ostateczności – wodą. Niezwykle istotny jest także czas – wskazane jest, aby czas od urazu do przyjęcia przez lekarza nie było dłuższy niż 60 minut. Proszę pamiętać, że szybka reakcja i wyżej opisane działanie daje duże szanse na powodzenie reimplantacji wybitego zęba.

Specjalistyczną pomoc w sytuacji urazów mechanicznych zębów uzyskać można w Vinci Clinic. Jeśli przytrafił Ci się niespodziewany wypadek, nie zwlekaj i natychmiast zgłoś się do nas. Zapraszamy do kontaktu https://vinciclinic.pl/kontakt.