Profilaktyka Łódź

Profilaktyka Łódź

Czym jest profilaktyka?

Pod pojęciem profilaktyki stomatologicznej kryją się rozmaite działania, które mają na celu zapobieganie chorobom jamy ustnej, a w niektórych przypadkach – chorobom całego organizmu. Lekarz dentysta podczas kontroli jamy ustnej pacjenta często jest w stanie dostrzec objawy, które mogą świadczyć o rozwoju wielu groźnych chorób, np. cukrzycy, anemii, choroby nowotworowej, bulimii. Powinien wówczas poinformować o nich pacjenta i skierować go na badania dodatkowe oraz wskazać czynniki, które przyczyniają się do rozwoju choroby, a także podać sposoby ich unikania.

Profilaktyka próchnicy

W Vinci Clinic nie utożsamiamy profilaktyki stomatologicznej jedynie z zabiegami higienizacji jamy ustnej. W naszej klinice profilaktyka stomatologiczna obejmuje różnorodne działania, których celem jest zwalczanie bądź osłabianie czynników ryzyka i wzmacnianie czynników chroniących – zarówno w obszarze zdrowia jamy ustnej, jak i zdrowia całego organizmu.

Nasi lekarze stomatolodzy aktywnie prowadzą:

  • profilaktykę próchnicy,
  • profilaktykę onkologiczną,
  • szeroko pojętą profilaktykę prozdrowotną.

W ramach profilaktyki próchnicy:

  1. stomatolog ocenia stan higieny jamy ustnej pacjenta i określa ryzyko próchnicy oraz chorób przyzębia,
  2. proponuje pacjentowi Indywidualny Program Higieny, uwzględniający warunki panujące w jego jamie ustnej. Bierze przy tym pod uwagę budowę uzębienia, stan przyzębia, a nawet predyspozycje psychofizyczne pacjenta (dokładność, zręczność manualną, cierpliwość).
  3. następnie przeprowadza instruktaż higieny, obejmujący dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i środków pomocniczych (nici dentystycznych, płukanek, szczoteczek międzyzębowych itp.). Uczy pacjenta odpowiedniej techniki szczotkowania oraz nitkowania powierzchni stycznych zębów.
  4. jeżeli jest to konieczne, proponuje pacjentowi dodatkowe zabiegi higienizacyjno-profilaktyczne.

Profilaktyka prozdrowotna w gabinecie stomatologicznym Łódź

Wśród czynników, które przyczyniają się do rozwoju takich chorób, jak paradontoza, próchnica lub kwasowa erozja szkliwa, znajduje się także niewłaściwa dieta.

W naszej klinice przeprowadzamy instruktaż dietetyczny, polegający na analizie nawyków żywieniowych pacjenta. Dokonujemy korekty codziennego jadłospisu i zalecamy wyeliminowanie tych produktów, które w negatywny sposób wpływają na zęby. W wielu przypadkach prosimy również pacjentów o przestrzeganie zaleceń dietetycznych dotyczących częstości, ilości i jakości spożywanych pokarmów, a także wspieramy osoby uzależnione od tytoniu w porzuceniu tego zgubnego nałogu.

Wiele ogólnych problemów zdrowotnych ma swoje źródło w zębach

W ramach profilaktyki prozdrowotnej uświadamiamy również naszym pacjentom, jak poważne konsekwencje dla całego organizmu mają poważne zaniedbania w obrębie jamy ustnej. Niewłaściwa higiena i brak systematycznego leczenia często stają się przyczyną ostrych zapaleń zębopochodnych, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjenta.

Powstające w jamie ustnej ognisko zapalne „rozsiewa” po całym organizmie toksyczne bakterie i przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Stany zapalne nerek, choroba wieńcowa, choroby serca, cukrzyca, zawał, słabsza odporność, choroba reumatyczna, ropne stany zapalne opon mózgowo-rdzeniowych, choroby siatkówki oka, nowotwory – te wszystkie poważne dolegliwości jakże często mają swoje źródło w zaniedbanych zębach.

Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę z ogólnoustrojowych konsekwencji wynikających ze złego stanu jamy ustnej. W naszej klinice staramy się uświadomić pacjentom istnienie tego problemu, a także przestrzec przed negatywnymi skutkami zaniedbań.

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju pasty nie usuwają kamienia nazębnego, a jedynie sprawiają, że gromadzi się on wolniej. Dlatego najlepiej sięgnąć po taką pastę po wizycie u dentysty, który najpierw usunie kamień nazębny.

Jak dowiodły liczne badania, najlepsze są szczoteczki z włosia syntetycznego (nylon, perlon), które jest trwalsze od naturalnego, nie chłonie wody i które można odpowiednio opracować. Obecnie zaleca się stosowanie wyłącznie szczoteczek z włosiem, którego czubek jest opracowany „na okrągło” i idealnie wypolerowany. Tylko tak opracowane włosie zapewnia odpowiednie czyszczenie, bez uszkodzenia tkanek miękkich i szkliwa.

Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 – 3 miesiące, ponieważ na skutek używania włosie odkształca się, przestaje być elastyczne i ulega rozwarstwieniu. W efekcie nie tylko nie zapewnia właściwego czyszczenia powierzchni zębów, lecz może również ranić dziąsła.