Stomatologia dziecięca (pedodoncja)
W Vinci Clinic proponujemy wizyty adaptacyjne, które oswoją nawet najbardziej nieufnego malucha z gabinetem i lekarzem – zanim jeszcze trzeba będzie podjąć leczenie. Zapewniamy przy tym indywidualne podejście do każdego małego pacjenta oraz maksimum empatii i zaangażowania ze strony całego naszego zespołu.
Dla stomatologa dziecko jest wdzięcznym i jednocześnie trudnym pacjentem. Przede wszystkim dlatego, że nie kontroluje swoich zachowań i wyraża uczucia w bardzo bezpośredni sposób, np. potrafi stanowczo odmówić otworzenia buzi, zasypać lekarza gradem dziwnych pytań lub nagle wstać i uciec z fotela, zanosząc się przy tym rozpaczliwym płaczem. Sprawę komplikuje fakt, iż dzieci na różnym etapie rozwoju reagują na ten sam bodziec w zupełnie inny sposób – to, co dla trzylatka jest przerażającym doznaniem (np. widok białego fartucha), w dziewięciolatku nie budzi większych emocji.
Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być wyjątkowo stresującym przeżyciem – nie tylko dla samego malucha, lecz również dla jego rodziców, a także dla całego personelu medycznego.
Aby poradzić sobie z gwałtownymi emocjami małego pacjenta i konsekwentnie przeprowadzić leczenie, stomatolog musi posiadać kompetencje, ułatwiające kontakt z małymi dziećmi (cierpliwość, empatię, stanowczość, dar przekonywania). W naszym Vinci Clinic dążymy do tego, aby od pierwszej wizyty budować wzajemny kontakt z maluchemi zapewnić mu jak największy komfort psychiczny. Dlatego najpierw zapraszamy dziecko na wizytę adaptacyjną.
Zapewniamy również:
- bezbolesne leczenie zębów mlecznych w znieczuleniu,
- leczenie próchnicy zębów wspomagane ozonem,
- fluoryzację zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru (lakierowanie, pianka truskawkowa)
- lakowanie bruzd i zagłębień. Dobrze wiemy, jak dużą rolę w przygotowaniu dziecka do wizyty u stomatologa odgrywają rodzice. Dlatego chętnie odpowiadamy na ich pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Podczas wizyty adaptacyjnej wyjaśniamy:
- jak prawidłowo dbać o uzębienie dzieci,
- jak rozmawiać z dzieckiem o czekającym go leczeniu,
- jak radzić sobie z przejawami dziecięcej dentofobii.
Pierwsza wizyta ma decydujące znaczenie
Szczególnie ważne jest pierwsze spotkanie ze stomatologiem, ponieważ decyduje ono o późniejszym nastawieniu dziecka do leczenia. Zarówno stomatolog,jak i rodzice muszą dołożyć wszelkich starań, aby pobyt w gabinecie był dla małego pacjenta przyjemnym doświadczeniem i aby maluch nie kojarzył „doktora od zębów” wyłącznie z bólem, strachem i cierpieniem.
Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?
Nigdy nie strasz malucha wizytą w gabinecie, białym fartuchem, groźnymi kleszczami i „wiertarką do zębów”.
- Nie zarażaj dziecka swoim strachem – jeżeli sam boisz się dentysty i podświadomie projektujesz swoje lęki na dziecko, poproś osobę z najbliższego otoczenia, aby wyręczyła Cię w opiece nad maluchem. Często zdenerwowanie mamy lub taty udziela się małemu pacjentowi i prowokuje negatywne reakcje psychiczne (bunt, złość, strach, histerię, przemożną chęć ucieczki).
- Przed wizytą przygotuj do niej emocjonalnie dziecko, nie ukrywaj przed nim prawdziwego powodu spotkania ze stomatologiem. Wyjaśniając cel wizyty dostosuj słownictwo do poziomu dziecka, unikaj zbyt fachowych lub drastycznych określeń.
- Wyjaśnij w przystępny sposób, na czym polega praca stomatologa, wykorzystując dostępne na rynku książeczki i zabawki edukacyjne. Zabawa w „dentystę” oswoi dziecko ze stosowanymi w gabinecie narzędziami, a jednocześnie pozwoli Ci przemycić informacje dotyczące właściwej higieny jamy ustnej.
- Nigdy nie obwiniaj malucha za zły stan zdrowia jego zębów. Nie podkreślaj, że dziecko samo sobie jest winne, bo jadło za dużo ciastek i słodyczy. Przecież to Ty jesteś opiekunem dziecka i to Ty masz decydujący wpływ na jego codzienną dietę.
- Pora wizyty i czas trwania zabiegu powinny być dostosowane do rytmu dnia dziecka – jeżeli Twój maluch ma określone pory posiłków i drzemki, nie umawiaj się w tym czasie na wizytę u dentysty.
- Wybierz się z dzieckiem do dentysty, ZANIM pojawią się problemy z zębami. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter adaptacyjny i kojarzyć się dziecku z ciekawą przygodą. Jej podstawowym celem jest zbudowanie zaufania u młodego pacjenta i wyeliminowanie lęku związanego z leczeniem.