Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

W Vinci Clinic proponujemy wizyty adaptacyjne, które oswoją nawet najbardziej nieufnego malucha z gabinetem i lekarzem – zanim jeszcze trzeba będzie podjąć leczenie. Zapewniamy przy tym indywidualne podejście do każdego małego pacjenta oraz maksimum empatii i zaangażowania ze strony całego naszego zespołu.

Dla stomatologa dziecko jest wdzięcznym i jednocześnie trudnym pacjentem. Przede wszystkim dlatego, że nie kontroluje swoich zachowań i wyraża uczucia w bardzo bezpośredni sposób, np. potrafi stanowczo odmówić otworzenia buzi, zasypać lekarza gradem dziwnych pytań lub nagle wstać i uciec z fotela, zanosząc się przy tym rozpaczliwym płaczem. Sprawę komplikuje fakt, iż dzieci na różnym etapie rozwoju reagują na ten sam bodziec w zupełnie inny sposób – to, co dla trzylatka jest przerażającym doznaniem (np. widok białego fartucha), w dziewięciolatku nie budzi większych emocji.

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym może być wyjątkowo stresującym przeżyciem – nie tylko dla samego malucha, lecz również dla jego rodziców, a także dla całego personelu medycznego.

Aby poradzić sobie z gwałtownymi emocjami małego pacjenta i konsekwentnie przeprowadzić leczenie, stomatolog musi posiadać kompetencje, ułatwiające kontakt z małymi dziećmi (cierpliwość, empatię, stanowczość, dar przekonywania). W naszym Vinci Clinic dążymy do tego, aby od pierwszej wizyty budować wzajemny kontakt z maluchemi zapewnić mu jak największy komfort psychiczny. Dlatego najpierw zapraszamy dziecko na wizytę adaptacyjną.

Zapewniamy również:

 • bezbolesne leczenie zębów mlecznych w znieczuleniu,
 • leczenie próchnicy zębów wspomagane ozonem,
 • fluoryzację zębów preparatami o wysokim stężeniu fluoru (lakierowanie, pianka truskawkowa)
 • lakowanie bruzd i zagłębień. Dobrze wiemy, jak dużą rolę w przygotowaniu dziecka do wizyty u stomatologa odgrywają rodzice. Dlatego chętnie odpowiadamy na ich pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Podczas wizyty adaptacyjnej wyjaśniamy: 
 • jak prawidłowo dbać o uzębienie dzieci, 
 • jak rozmawiać z dzieckiem o czekającym go leczeniu,
 • jak radzić sobie z przejawami dziecięcej dentofobii.


Pierwsza wizyta ma decydujące znaczenie

Szczególnie ważne jest pierwsze spotkanie ze stomatologiem, ponieważ decyduje ono o późniejszym nastawieniu dziecka do leczenia. Zarówno stomatolog,jak i rodzice muszą dołożyć wszelkich starań, aby pobyt w gabinecie był dla małego pacjenta przyjemnym doświadczeniem i aby maluch nie kojarzył „doktora od zębów” wyłącznie z bólem, strachem i cierpieniem.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Nigdy nie strasz malucha wizytą w gabinecie, białym fartuchem, groźnymi kleszczami i „wiertarką do zębów”. 

 1. Nie zarażaj dziecka swoim strachem – jeżeli sam boisz się dentysty i podświadomie projektujesz swoje lęki na dziecko, poproś osobę z najbliższego otoczenia, aby wyręczyła Cię w opiece nad maluchem. Często zdenerwowanie mamy lub taty udziela się małemu pacjentowi i prowokuje negatywne reakcje psychiczne (bunt, złość, strach, histerię, przemożną chęć ucieczki).
 2. Przed wizytą przygotuj do niej emocjonalnie dziecko, nie ukrywaj przed nim prawdziwego powodu spotkania ze stomatologiem. Wyjaśniając cel wizyty dostosuj słownictwo do poziomu dziecka, unikaj zbyt fachowych lub drastycznych określeń. 
 3. Wyjaśnij w przystępny sposób, na czym polega praca stomatologa, wykorzystując dostępne na rynku książeczki i zabawki edukacyjne. Zabawa w „dentystę” oswoi dziecko ze stosowanymi w gabinecie narzędziami, a jednocześnie pozwoli Ci przemycić informacje dotyczące właściwej higieny jamy ustnej. 
 4. Nigdy nie obwiniaj malucha za zły stan zdrowia jego zębów. Nie podkreślaj, że dziecko samo sobie jest winne, bo jadło za dużo ciastek i słodyczy. Przecież to Ty jesteś opiekunem dziecka i to Ty masz decydujący wpływ na jego codzienną dietę.
 5. Pora wizyty i czas trwania zabiegu powinny być dostosowane do rytmu dnia dziecka – jeżeli Twój maluch ma określone pory posiłków i drzemki, nie umawiaj się w tym czasie na wizytę u dentysty.
 6. Wybierz się z dzieckiem do dentysty, ZANIM pojawią się problemy z zębami. Pierwsza wizyta powinna mieć charakter adaptacyjny i kojarzyć się dziecku z ciekawą przygodą. Jej podstawowym celem jest zbudowanie zaufania u młodego pacjenta i wyeliminowanie lęku związanego z leczeniem.

Często zadawane pytania FAQ

W jakim wieku dziecko może zachorować na próchnicę zębów? Czy ta choroba może się pojawić już w okresie niemowlęcym?

Niestety, tak. Próchnica butelkowa jest charakterystyczna dla dzieci, które przez długi okres czasu były karmione butelką. Należy pamiętać, iż w podawanych dziecku płynach – mleku, owocowych soczkach i herbatkach – jest dużo cukru, który stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Ponieważ podczas picia z butelki kontakt płynu z zębami jest dłuższy niż w przypadku picia z kubeczka, w jamie ustnej powstają warunki sprzyjające namnażaniu się drobnoustrojów. Próchnica tego typu bardzo często występuje u dzieci, które zasypiają z butelką lub są w ten sposób karmione nocą. Podczas snu zmniejsza się bowiem wydzielanie śliny, która pełni w jamie ustnej bardzo ważną funkcję: chroni nasze zęby przed powstawaniem zmian erozyjnych, a tym samym – przed tworzeniem się kamienia nazębnego i rozwojem próchnicy. Ponadto zawiera substancje istotne dla procesu remineralizacji, czyli samoistnej, naturalnej naprawy uszkodzonego szkliwa. Zmniejszone wydzielanie śliny, długotrwały kontakt słodkich płynów z zębami – te dwa czynniki decydują o szybkim rozwoju próchnicy butelkowej.

Jak rozpoznać próchnicę u małego dziecka?

Pierwszym objawem wczesnej próchnicy są kredowobiałe odwapnienia, pojawiające się w okolicy przyszyjkowej górnych jedynek. Białe plamki szybko jednak przybierają kolor jasnożółty, brązowy lub czarny i rozprzestrzeniają się od okolicy przydziąsłowej do krawędzi zębów. Warto w tym miejscu dodać, że wczesna próchnica często jest mylona przez rodziców z osadem nazębnym lub niedorozwojem szkliwa.

Kiedy dziecko powinno po raz pierwszy odwiedzić dentystę?

Obecnie dominuje pogląd, że dziecko powinno odwiedzić dentystę, kiedy tylko pojawią się pierwsze ząbki, czyli zwykle między 6 a 12 miesiącem życia.

W jaki sposób należy dbać o ząbki niemowlaka?

Należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka nawet wtedy, gdy nie ma ono jeszcze ząbków. Aby zapobiec powstawaniu próchnicy butelkowej, rodzice powinni po każdym karmieniu delikatnie oczyścić powierzchnię dziąseł przy pomocy miękkiej i czystej ściereczki (dobrze byłoby przetrzeć też podniebienie i język, bo również i tam lubią się gromadzić bakterie). Jeżeli dziecko ma już pierwsze ząbki, należy je po każdym posiłku przetrzeć palcem owiniętym gazą umoczoną w ciepłym rumianku lub przegotowanej wodzie oraz podać maluchowi wodę do przepłukania jamy ustnej. Nie wolno również przyzwyczajać dziecka do picia słodkich napojów tuż przed snem i w nocy.

Dlaczego pierwsze zęby stałe „szóstki” psują się tak szybko po wyrżnięciu?

Ponieważ przez pewien czas po przebiciu się przez dziąsło pierwszy ząb trzonowy stały znajduje się poniżej płaszczyzny zgryzu, jest „ukryty” za piątką mleczną, co utrudnia jego właściwe oczyszczenie. Gromadzące się w tej okolicy resztki pokarmowe przyspieszają rozwój próchnicy oraz często powodują stan zapalny dziąsła.