Stomatologia estetyczna Łódź

Stomatologia estetyczna Łódź

Piękny i zdrowy uśmiech dodaje nam pewności siebie i sprawia, że częściej się uśmiechamy. Co za tym idzie? Gdy częściej się uśmiechamy, jesteśmy postrzegani cieplej przez inne osoby, ale też samych siebie wprowadzamy w dobry nastrój.

Dzięki zabiegom dopasowanym do potrzeb pacjenta jesteśmy w stanie poprawić estetykę uśmiechu i sprawić, aby przynosił on dużo radości.

Warto wiedzieć, że na piękny uśmiech składa się wiele czynników. Projektując piękny uśmiech nie bierzemy pod uwagę tylko kształtu i koloru zębów, ale również harmonię dziąseł, dynamikę uśmiechu, czy ekspozycję zębów, np. przy mówieniu.

Często, aby uzyskać zadowalający efekt, konieczne jest leczenie kompleksowe, które składa się z wielu etapów leczenia i może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. Zdecydowanie jesteśmy zwolennikami naturalnych uśmiechów!

Do zabiegów, które poprawiają estetykę uśmiechu należą:

Profesjonalna higienizacja

Profesjonalne oczyszczanie zębów ze złogów kamienia i osadów jest najważniejszym elementem w profilaktyce chorób przyzębia (dziąseł i kości). Do usuwania kamienia nazębnego w naszej klinice używamy urządzenia Cavitron, dzięki któremu bezboleśnie można usunąć złogi nawet 4 mm poddziąsłowo. Całkowity zabieg higienizacyjny składa się ze skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego naddziąsłowo i poddziąsłowo, z piaskowania osadów oraz dokładnego polerowania specjalistycznymi pastami, aby powierzchnie zębów były gładkie – dzięki temu płytka nazębna będzie się mniej osadzała. Kolejnym ważnym elementem wizyty jest instruktaż higieny jamy ustnej, tak aby pacjent sam mógł zadbać o swoje zęby i dziąsła w najlepszy możliwy sposób. Dodatkowo odpowiemy na wszystkie pytania na temat domowej higieny jamy ustnej.

Licówki

Są to porcelanowe lub kompozytowe „łuski”, które zakłada się na widoczną część zęba. Stosuje się je przede wszystkim na zębach przednich. W łuku górnym najczęściej robi się 10 licówek – od „piątki” do „piątki”, tak aby odbudowa była jednolita, a efekt naturalny i piękny.

Dzięki licówkom możemy korygować kolor przebarwionych zębów, kształt, nierówności, uszkodzenia zębów, czy nawet przerwy między zębami.

Jest to rozwiązanie najbardziej estetyczne z możliwych, ale nie zawsze możliwe od razu. Aby móc cieszyć się odbudową zębów za pomocą licówek, ważna jest prawidłowa okluzja.

Starte zęby

Z pewnością jesteś ciekawy, dlaczego zęby się ścierają. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo złożona, a najważniejszym hasłem związanym z tym problemie jest prawidłowa okluzja.

W naszej klinice zajmujemy się kompleksowym leczeniem, dzięki któremu można przywrócić funkcję i estetykę zębów.

Okluzja jest to sposób, w jaki zęby górne i dolne ze sobą pracują, a to, w jaki sposób zamykamy szczękę i żuchwę zależy od stawów skroniowo-żuchwowych – „zawiasów”, które znajdują się w okolicy uszu i pozwalają nam otwierać i zamykać usta. Jeśli współpraca między zębami a stawami skroniowo-żuchwowymi jest nieprawidłowa, mówimy wtedy o chorobie okluzyjnej. Przyczynami takiego stanu mogą być przedwczesne kontakty na zębach, nieprawidłowa funkcja, źle dopasowane wypełnienie, wady zgryzu, krzywo wyrzynające się zęby mądrości, napięcie mięśni okolicy głowy i szyi, stres.

Objawy choroby okluzyjnej:

 • starte zęby,
 • zgrzytanie zębami i podświadome ich zaciskanie w sytuacjach stresowych (bruksizm),
 • kruchość i ruchomość zębów,
 • nadwrażliwość na ciepło lub zimno,
 • ból przy nagryzaniu,
 • bóle zdrowych zębów niewiadomego pochodzenia,
 • bóle typu migrenowego,
 • powstające recesje zębowe,
 • przeskakiwanie i strzelanie w stawie skroniowo-żuchwowym (tzw. trzeszczenie),
 • ból okolicy ucha.

Bywa, że pacjenci mający problemy z okluzją przez lata szukają pomocy u laryngologów lub neurologów, tymczasem osobą, która mogłaby im skutecznie pomóc, jest stomatolog specjalizujący się w leczeniu zaburzeń narządu żucia.

Im dłużej, tym gorzej – problemy okluzyjne narastają latami. Dysfunkcja narządu żucia przebiega wieloetapowo i początkowo może nie powodować większych dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, iż cały układ stomatognatyczny (na który składają się zęby, mięśnie twarzoczaszki, stawy oraz układ nerwowy) początkowo adaptuje się do patologicznych warunków zgryzowych.

Z czasem jednak zaczyna działać efekt „śnieżnej kuli” – jedna nieprawidłowość prowadzi do następnej, z czasem powodując poważne zaburzenia czynnościowe całego narządu żucia. Pacjenci często nie są świadomi, że takie problemy, jak szczękościsk czy trudności z zamykaniem i otwieraniem ust mogą mieć swoje pierwotne źródło w dość błahym problemie, jakim są np. starte i nierówne zęby.

W rezultacie konieczne staje się kompleksowe odbudowanie całego układu stomatognatycznego, a nie tylko wyleczenie pojedynczego zęba.

Leczenie problemów z okluzją bywa skomplikowane i długotrwałe

Leczenie problemów okluzyjnych jest zawsze dostosowane do konkretnego pacjenta i uwzględnia warunki panujące w jego jamie ustnej. Nie ma więc jednej, uniwersalnej metody stosowanej przez stomatologa w odniesieniu do wszystkich pacjentów.

W zależności od czynników uniemożliwiających prawidłowe zwarcie, stomatolog może np. zaproponować:

 • ekwilibrację – polega ona na selektywnym szlifowaniu zębów uczestniczących w tzw. przedwczesnych kontaktach; zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla zębów, nie powoduje uszkodzenia szkliwa;
 • korektę istniejących wypełnień – wykonuje się ją poprzez dodanie lub odjęcie wysokości plomby lub zmianę jej kształtu (wypełnienie nie może być płaskie, powinno odtwarzać naturalną powierzchnię żującą zęba).

Zwykle ekwilibracja i korekta wypełnień w znacznym stopniu poprawiają komfort gryzienia i przynoszą pacjentowi sporą ulgę.

Jednak w niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia protetycznego lub ortodontycznego. Bywa również, że problemy z okluzją nie dadzą się wyleczyć bez interwencji chirurga szczękowego lub implantologa. Jednak w większości przypadków, aby uzyskać zadowalający efekt, konieczne jest połączenie różnych metod leczenia, a także dokładne rozplanowanie ich w czasie.

W Vinci Clinic pacjenci z problemami narządu żucia mogą liczyć na:

 • wnikliwe i wszechstronne badania diagnostyczne, umożliwiające zaprojektowanie najbardziej optymalnego sposobu korekcji dysfunkcyjnego narządu żucia;
 • kompleksowe, rozłożone w czasie leczenie, uwzględniające możliwości finansowe pacjenta (proponujemy rozwiązania tymczasowe, z jednej strony pozwalające na utrzymanie efektów dotychczasowego leczenia, z drugiej – nieobciążające kieszeni pacjenta);
 • najbardziej zaawansowane techniki leczenia okluzji – deprogramacja Koisa, funkcjonalna okluzja według koncepcji Akademii Dawsona;
 • opiekę zespołu, w skład którego wchodzą lekarze różnych specjalności, w wielu przypadkach wspólnie podejmujący decyzję o dalszym leczeniu;
 • dostęp do zarchiwizowanych materiałów: fotografii cyfrowych oraz filmów dokumentujących kolejne etapy leczenia.

Wybielanie

Każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, a dzięki nowoczesnym metodom wybielania zębów możemy wykonywać wybielanie bezpiecznie dla naszych zębów.

Mamy dwie metody wybielania zębów. Pierwszą z nich stosujemy w domu i jest to metoda nakładkowa – pacjent dostaje nakładki pasujące do jego zębów i sam aplikuje preparat wybielający. Takie wybielanie trwa około dwóch tygodni.

Drugą możliwością jest wybielanie w gabinecie stomatologicznym bezpośrednio przez stomatologa produktem Prevdent. Oprócz działania wybielającego odbudowuje on szkliwo poprzez zawartość w produkcie nanohydroksyapatytów – dzięki temu zęby stają się nie tylko białe, ale i błyszczące. Dodatkowo już kilka dni po zabiegu zęby są mniej wrażliwe na zimno.

Warto wiedzieć, że wybielanie nie zawsze jest możliwe. Stomatolog po badaniu klinicznym pacjenta stwierdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu i czy pacjent potrzebuje leczenia poprzedzającego wybielanie. Takimi zabiegami może być kompleksowa higienizacja lub wymiana nieszczelnego wypełnienia.

W sytuacji, gdy zęby mają stare wypełnienia lub są odbudowane protetycznie (korona lub licówka), po wybielaniu konieczna może okazać się wymiana wypełnień, jak i odbudów protetycznych – ze względu na różnice koloru.

Efekt wybielania może utrzymywać się przez dłuższy lub krótszy czas, a zależy to w dużej mierze od diety i przyzwyczajeń higienizacyjnych pacjenta.

Odbudowa zębów bocznych

Najlepszą metodą odbudowy zębów bocznych jest wykonanie pośrednio przez technika nakładów kompozytowych lub ceramicznych (ang. inlay, onlay, overlay – w zależności od rozległości ubytku).

Odbudowują one ząb jak puzzle, czyli uzupełniają brakujące tkanki zęba. Oprócz walorów estetycznych, taka odbudowa jest bardziej długotrwała niż zwykłe wypełnienie, a przy tym odbudowuje funkcję zęba poprzez prawidłowo odwzorowaną anatomię zęba.

W ramach stomatologii estetycznej proponujemy naszym Pacjentom następujące zabiegi:

 1. Korektę koloru zębów
  • skaling,
  • piaskowanie,
  • polerowanie,
  • wybielanie zębów metodą nakładkową,
  • wymianę starych, nieestetycznych wypełnień na nowe
   i niewidoczne
 2. Korektę kształtu zębów
  • korektę kształtu zębów ukruszonych, pękniętych lub
   z nierównym szkliwem za pomocą materiałów kompozytowych,
  • pokrywanie przebarwionych lub zbyt krótkich zębów licówkami,
  • zamykanie diastem
 3. Odbudowę utraconych zębów
  • korony i mosty pełnoceramiczne,
  • uzupełnienia typu Inlay i Onlay,
  • implantoprotetykę
 4. Plastykę dziąseł (gingiwoplastykę)
  • korygowanie kształtu bądź wysokości dziąseł,
  • usuwanie nadmiaru przerośniętych dziąseł
 5. Korektę zgryzu
  • likwidację wadliwego,
  • nieestetycznego ustawienia zębów