Wybielanie zębów – 5 sposobów na białe zęby

2022-07-12
Zdrowe, proste, białe zęby to najlepsza wizytówka każdego człowieka, dodająca urody i pewności siebie. Niestety mało kogo natura obdarzyła śnieżnobiałym uśmiechem, a dodatkowo zęby narażone są na działanie przeróżnych czynników, które mogą powodować ich żółknięcie i przebarwienia. Z pomocą przychodzi wówczas stomatologia oferująca zabiegi wybielania zębów. Jakie są metody domowego wybielania, a co może zaproponować […]

Zdrowe, proste, białe zęby to najlepsza wizytówka każdego człowieka, dodająca urody i pewności siebie. Niestety mało kogo natura obdarzyła śnieżnobiałym uśmiechem, a dodatkowo zęby narażone są na działanie przeróżnych czynników, które mogą powodować ich żółknięcie i przebarwienia. Z pomocą przychodzi wówczas stomatologia oferująca zabiegi wybielania zębów. Jakie są metody domowego wybielania, a co może zaproponować pacjentom lekarz dentysta? Podpowiadamy!

Kolor zębów to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu różnych czynników. W dużej mierze na odcień zębów wpływają kwestie genetyczne – niektóre osoby mają naturalnie białe zęby, u innych mają one odcień żółty, beżowy czy lekko szary. Osobną kwestią są czynniki, które powodują żółknięcie zębów i pojawianie się nieestetycznych przebarwień. Otóż przebarwiać zęby mogą niektóre napoje (kawa, czarna herbata, czerwone wino) oraz silnie barwiące pokarmy (buraki, wiśnie, winogrona). Przebarwienia mogą być efektem przebytych chorób ogólnoustrojowych (np. schorzeń wątroby), a nawet skutkiem ubocznym przyjmowanych leków (np. antybiotyków z grupy tetracyklin).

Współczesna stomatologia ma skuteczne sposoby na wybielanie zębów – i to zarówno pod kątem przebarwień powierzchniowych, jak i głębokich. Oto przegląd najczęściej stosowanych metod.

1. Pasty wybielające

Choć produkty tego typu określa się mianem past wybielających, to tak naprawdę trudno tu mówić o wybielaniu, a raczej mechanicznym usuwaniu (ścieraniu) powierzchniowym osadów i przebarwień, powstałych np. na skutek picia dużych ilości kawy czy herbaty. Do substancji ściernych znajdujących się w pastach wybielających zalicza się m.in. węglan wapnia, wodorotlenek wapnia, wodorotlenek magnezu, tlenek krzemu oraz hydroksyapatyt. Drobinki tych substancji znajdujące się w paście najczęściej mają kulisty kształt i wielkość nieprzekraczającą 10 mikrometrów. Warto jednak pamiętać, że działają one nie tylko na osady, ale ścierać mogą również szkliwo i zębinę. Dlatego po produkty tego typu – choć dostępne są one w każdym markecie czy drogerii – sięgać trzeba z rozsądkiem i stosować nie dłużej niż przez 2–3 miesiące. Należy też mieć świadomość, że tego typu wybielanie zębów nie przyniesie spektakularnych rezultatów.

2. Paski wybielające

W tym przypadku można już mówić o pewnego rodzaju wybielaniu, gdyż przyklejane na zęby paski nasączone są substancjami wybielającymi stosowanymi również w gabinetach stomatologicznych, przy czym występują one w o wiele mniejszym stężeniu. Również tu nie ma więc mowy uzyskaniu efektu śnieżnobiałych zębów rodem z Hollywood. Warto pamiętać, że stosowanie tego typu produktów niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych – najczęściej dochodzi do nadwrażliwości zębów oraz podrażnienia i stanu zapalnego dziąseł. Dlatego tu również trzeba zachować rozsądek, sięgać jedynie po produkty certyfikowane, od znanych i sprawdzonych producentów, a wystrzegać się zakupów w Internecie, od nieznanych firm, na zagranicznych platformach zakupowych. Nieznany skład takich produktów może nieść za sobą duże niebezpieczeństwo, dlatego nie powinno się stosować takich pasków wybielających.

3. Nakładkowe wybielanie zębów

Nakładkowe wybielanie zębów to zabieg z pogranicza wybielania domowego i profesjonalnego, nadzorowany przez dentystę, ale w praktyce przeprowadzany w domu. Rozpoczyna się od wizyty w gabinecie i badania stomatologicznego – jeśli jest taka konieczność, lekarz wyeliminuje ogniska próchnicowe oraz przeprowadzi higienizację (usunięcie złogów poddziąsłowych), czyli wyeliminuje stany zapalne przyzębia. Dopiero wtedy można przejść do wybielania. Przy pomocy specjalnych łyżek wyciskowych u pacjenta pobiera się wycisk, który trafia do laboratorium, gdzie wykonuje się nakładki idealnie dopasowane do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta. Podczas kolejnej wizyty otrzymuje on zarówno nakładki, jak i żel wybielający – w domu nakładkę pokrywa się żelem i umieszcza w jamie ustnej na kilka godzin. Tę czynność powtarza się przez kilkanaście dni, aż do uzyskania optymalnego efektu.

4. Wybielanie zębów z wykorzystaniem specjalnej lampy

Tego typu wybielanie zębów jest już profesjonalnym zabiegiem stomatologicznym wykonywanym w gabinecie przez lekarza dentystę. Oczywiście zęby i przyzębie także muszą być w pełni zdrowe. Zabieg polega na nałożeniu na zęby środka wybielającego – najczęściej zawierającego w składzie nadtlenek wodoru o ściśle określonym stężeniu – i następnie aktywowaniu jego działania poprzez naświetlenie specjalną lampą (na rynku jest wiele systemów lamp stosowanych w zabiegach wybielania). Dzięki temu substancje wybielające wnikają w głębsze tkanki zębów, rozbijając i utleniając znajdujące się tam przebarwienia. W ten sposób usunąć można nawet głębokie, długotrwałe przebarwienia i rozjaśnić zęby o kilkanaście tonów.

5. Laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów pod względem przebiegu nie różni się zbyt wiele od wybielania lampą – jedyną różnicą jest metoda aktywacji środka wybielającego. Nie jest to bowiem światło lampy, a światło emitowane przez laser. Nadtlenek wodoru jest aktywowany natychmiast, nie zalega na szkliwie zębów i nie podrażnia tkanek miękkich. Oczywiście zarówno w przypadku wybielania nakładkowego, wybielania lampą i laserem, ostateczne efekty zabiegu zależą w dużej mierze od przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych. Jest to przede wszystkim przestrzeganie przez kilka dni tzw. białej diety, czyli unikanie produktów przebarwiających zęby.

Uwaga! Zabieg wybielanie zębów nie jest tylko i wyłącznie zabiegiem estetycznym i powinien być przeprowadzany przez lekarza. Stosowanie nieznajomego pochodzenia akcesoriów i preparatów może doprowadzić do groźnych powikłań. W przypadku wybielania zębów bez nadzoru lekarza dochodzi najczęściej do stanów zapalnych dziąseł oraz nadwrażliwości zębów, która często może doprowadzić do stanu zapalnego miazgi zęba i konieczności leczenia kanałowego.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym, idealnie białym uśmiechem, umów się na wizytę w Vinci Clinic! Zaproponujemy Ci profesjonalne wybielanie zębów, dzięki któremu uzyskasz doskonałe efekty estetyczne. Zapraszamy: https://vinciclinic.pl/kontakt