Jak się okazuje, dobra muzyka nie tylko łagodzi obyczaje i działa na pacjenta uspokajająco, ale też redukuje odczuwanie bólu. W eksperymencie z udziałem 7000 pacjentów naukowcy z Queen Mary University of London wykazali, że słuchanie muzyki przez pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym łagodzi dolegliwości bólowe i działa kojąco na operowanych.
Kiedy porównano odpowiedzi pacjentów, którym odtwarzano muzykę podczas i po operacji z odpowiedziami tych osób, które muzyki nie słuchały lub słuchały tylko szumu, okazało się, że ci pierwsi znacznie spokojniej znosili zabieg i nie potrzebowali po nim tylu środków przeciwbólowych co chorzy, którzy muzyki nie słuchali.
Repertuar wybiera pacjent, a nie lekarz
Naukowcy są zdania, że lekarze powinni zachęcać pacjentów, aby podczas zabiegów, jak i bezpośrednio po nich słuchali swojej ulubionej muzyki. Wiadomo, że stres zwiększa wrażliwość na ból, dlatego każdy sposób na jego redukcję jest pożądany.
W badaniach stwierdzono, że najlepsze działanie kojące i przeciwbólowe wykazuje muzyka klasyczna oraz hiszpańska muzyka gitarowa. Ale nie w każdym przypadku – jeśli pacjentów uspokaja rzadko słuchana przez większość muzyka, nie należy im narzucać innych dźwięków i doznań muzycznych. Preferencje muzyczne są sprawą bardzo indywidualną, więc trzeba to w każdym przypadku uszanować i wziąć pod uwagę. Tym bardziej że dzięki wszechobecnemu internetowi każdy rodzaj muzyki jest dostępny w ciągu dosłownie paru sekund. Przy odtwarzaniu muzyki należy pamiętać o poszanowaniu praw autorskich.
Miła dla ucha muzyka wypełniająca gabinet zabiegowy ma jeszcze dodatkowy walor: stanowi skuteczną barierę dla – nierzadko przykrych dla pacjenta – dźwięków, które siłą rzeczy są generowane przez czynności oraz urządzenia pracujące w trakcie leczenia.
Muzyka na ból pooperacyjny
Stres wyzwala całą sekwencję reakcji fizjologicznych, m.in. wydzielanie hormonów zapoczątkowujących reakcję zapalną, co ma szczególne znaczenie dla czasu gojenia się ran pooperacyjnych.
Okazało się również, że muzyka wywiera pozytywny wpływ na osoby zmagające się z chronicznym bólem. Jedna z brytyjskich sieci aptek zbadała 1500 osób cierpiących na chroniczny ból. Badanie wyłoniło 5 utworów, które w ocenie ankietowanych mają najlepsze działanie przeciwbólowe. Są to: „Bridge Over Troubled Water” zespołu Simon and Garfunkel, „Angels” Robbiego Williamsa, „Albatross” w wykonaniu Fleetwood Mac, „Candle In The Wind” Eltona Johna oraz „Easy” zespołu The Commodores.
Czy wśród nich jest twój ulubiony kawałek? Bez względu na odpowiedź, zapraszamy do Vinci Clinic, gdzie w czasie wykonywania zabiegu stomatologicznego można wybrać dowolną ulubioną muzykę, nawet heavy metal w języku rosyjskim. Przykład z naszej kliniki: młody pacjent w trakcie dużego zabiegu chirurgicznego zażyczył sobie bardzo ciężkie brzmienie zza wschodniej granicy. Po 30 minutach operowania w takich warunkach poddałem się i poprosiłem pacjenta o zmianę repertuaru. Młody pacjent się zgodził i mogłem dokończyć zabieg przy nieco lżejszej muzyce. To tylko dowód na to, że różne gatunki muzyczne mają ogromny wpływ na każdego – również na personel medyczny, o czym warto też pamiętać.