Jak prawidłowo myć zęby?

2022-08-23
Mycie zębów to podstawa codziennej higieny jamy ustnej, a jednocześnie najważniejszy element profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Niestety, badania dowodzą, że Polacy myją zęby za rzadko, za krótko i niepoprawnie, co odbija się na zdrowiu zęby. Zatem jak prawidłowo myć zęby? Jakiej szczoteczki i pasty używać? Podpowiadamy! Według wyników Narodowego Testu Zdrowia Polaków, aż 60% […]

Mycie zębów to podstawa codziennej higieny jamy ustnej, a jednocześnie najważniejszy element profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia. Niestety, badania dowodzą, że Polacy myją zęby za rzadko, za krótko i niepoprawnie, co odbija się na zdrowiu zęby. Zatem jak prawidłowo myć zęby? Jakiej szczoteczki i pasty używać? Podpowiadamy!

Według wyników Narodowego Testu Zdrowia Polaków, aż 60% naszych rodaków myje zęby za krótko albo… nie robi tego wcale. Aż 40% osób praworęcznych dokładniej myje zęby po lewej stronie, zaniedbując stron prawą. Dodatkowo, Polacy nie potrafią prawidłowo operować szczoteczką do zębów, za mocno przyciskają ją do zębów i dziąseł, a… aż 3,8 mln Polaków w ogóle nie ma w swoim domu szczoteczki do zębów!

Wszystko to ma niestety wpływ na stan zdrowia jamy ustnej w naszym kraju – aż 98% Polaków ma mniej lub bardziej zaawansowaną próchnicę, a statystyczny Polak w wieku 70 lat ma już tylko siedem zębów własnych.

Tymczasem zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł naprawdę nie jest trudne – podstawowym elementem profilaktyki jest codzienne mycie zębów. Ważne jednak, by było ono prawidłowe.

Liczy się regularność

Podstawową zasadą codziennej higieny jamy ustnej jest to, by zęby myć po każdym posiłku, a co najmniej dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem. Jeśli elementem posiłku są produkty zawierające kwasy (np. kwaśny sok, kwaszona kapusta), warto odczekać 20–30 minut i dopiero wtedy sięgnąć po szczoteczkę i pastę. Umycie zębów od razu po zjedzeniu tego typu produktów mogłoby uszkodzić zmiękczone przez kwasy szkliwo.

Prawidłowe mycie zębów powinno trwać 2–3 minuty (a tymczasem statystyczny Polak przeznacza na tę czynność raptem… 40 sekund). W tym czasie należy dokładnie wyszczotkować wszystkie powierzchnie zębów, nie zapominając o zębach położonych z tyłu jamy ustnej.

Dobór szczoteczki i pasty

Codzienne mycie zębów wymaga doboru odpowiedniej szczoteczki do zębów i pasty. Jeśli chodzi o szczoteczki do zębów, do wyboru są tradycyjne szczoteczki manualne, szczoteczki elektryczne oraz soniczne. Szczoteczki manualne są zdecydowanie najtańsze, ale prawidłowe oczyszczenie nimi zębów wymaga wprawy oraz poświęcenia na to więcej czasu. Szczoteczka powinna być wyposażona we włosie o średniej twardości, a rozmiar szczoteczki – dopasowany m.in. do wieku oraz anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta. Należy wymieniać ją co 2–3 miesiące oraz po każdej infekcji, przeziębieniu, zapaleniu gardła itp.

Szczoteczki elektryczne i szczoteczki soniczne to o wiele bardziej nowoczesne urządzenia, które przy zastosowaniu różnych technologii bardzo dokładnie oczyszczają zęby z pozostałości jedzenia, osadów i płytki nazębnej. Ich główki wykonują o wiele więcej ruchów na minutę niż ręka człowieka szczotkująca zęby szczoteczką manualną, więc higiena jamy ustnej jest bardziej dokładna. Bardzo często są one również wyposażone w dodatkowe funkcje usprawniające mycie zębów – timer mierzący czas szczotkowania, czujnik siły nacisku na zęby albo tryby szczotkowania, które można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Jeśli chodzi o pastę do zębów, to nie ma żadnych wątpliwości, że dla zachowania zdrowia zębów i dziąseł koniecznie jest stosowanie pasty z fluorem. Fluor jest substancją, która wzmacnia szkliwo, remineralizuje je oraz chroni przed działaniem szkodliwych bakterii. Oczywiście zawartość fluoru w pastach jest różna – mniejsza w pastach dla dzieci, większa w pastach dla dorosłych do codziennego stosowania, a jeszcze większa w pastach specjalistycznych, przeznaczonych dla osób ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy.

Techniki szczotkowania

Równie ważny jak wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty jest także dobór techniki szczotkowania. Do tych najpopularniejszych zalicza się:

  • technika roll – czyli obrotowo-wymiatająca, polegająca na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni do zębów i przesuwaniu po nich wymiatającymi, obrotowymi ruchami, poleca się ją m.in. osobom z chorobami przyzębia
  • technika okrężna – zwana również metodą Fonesa, polega na przyłożeniu szczoteczki do zębów pod kątem 90 stopni i wykonywaniu nią ruchów okrężnych, należy do najprostszych technik szczotkowania,
  • technika pozioma – polega na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni żujących zębów i wykonywaniu nią ruchów poziomych, ze względu na swoją prostotę polecana jest dzieciom i osobom starszym
  • technika Bass – skuteczna w oczyszczaniu kieszonek dziąsłowych, polega na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni do kieszonek dziąsłowych i wykonywaniu poziomych ruchów wibrująco-drgających. 

W doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów oraz w nauce prawidłowego szczotkowania pomoże profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej wykonywany przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. W Vinci Clinic zapoznajemy każdego pacjenta z techniką prawidłowego szczotkowania. Zapraszamy do kontaktu -> https://vinciclinic.pl/kontakt/.